Eğitim portalı kritelerinin değerlendirilmesi örnek inceleme: Kuleli Askeri Lisesi portalı
An assessment of educational portals a case study: Kuleli Military High School educational portal
- Tez No: 148986
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilgi miktarının katlanarak arttığı günümüzde, modern eğitim ortamlarında bulunan bireyler bile hem okuldan hem de evlerinden daha kapsamlı bilgi havuzlarına yönelme ihtiyacı duymaktadırlar. Ancak yığın halindeki bu bilgiyi kullanmak az bir zaman harcayarak istenilen kaynağa ve doğru bilgiye ulaşmak için çeşitli araçlara ihtiyaç vardır. Okullarda bu hizmeti eğitim portallan vermektedir. Ancak bu sitelerin çeşitli özellikleri taşıması gerekmektedir. Değişik yazılımlar, arama motorları, iletişim fonksiyonları, çok zengin bir içerik ve kullanıcı dostu olan bir arayüz bu özelliklerin başta gelenleridir. Türkiye'de birçok okulda yaygınlaşan eğitim portallan konusunda ilk çalışmalan yapan okullar arasında Askeri Liseler de vardır. Bu alanda 2000 yılından itibaren çalışmalarını başlatan bu okullar kendi bünyelerinde kurduklan eğitim portallannı öğrenci, öğretmen, ve idarecilerin hizmetine açmış, derste ve ders dışı zamanlarda kuDanıcılanna bilişim teknolojilerinin avantajlarını sunmaktadırlar. Bu çalışmada Askeri Lise portallan karşılaştırılırken, örnek olarak Kuleli Askeri Lisesi portalı detaylı incelemeye tabi tatulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world where there is information overload the students of every calling need refined sources. In order to obtain the required information in a timely fashion we need certain search engines that will provide quick access to digital libraries. In schools, Educational portals serve to this end. Several important features of these portals can be stated as having a rich content, useful modules, a user-friendly interface, and different forms of communication. In Turkey, among the schools that have educational portals, Military High Schools rank high in offering the advantages of information technology to their students and personel. In this Master's thesis which includes a commentary about educational portals, the digital classrooms of Military High Schools are introduced and the portal of Kuleli Military High School is examined in detail. in