Internal control in banks, an example for setting up an internal control system for the banks loan department
- Tez No: 14993
- Danışmanlar: DR. OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bilindiği gibi diğer işletmeler gibi bankaların da başlıca amaçları kardır. Ancak, bu amaca ulaşmada uyguladıkları politikalar ile ülke ekonomisini olumlu ya da olumsuz etkileyebilme özelliğine sahiptirler. Bu nedenle bankalar isleyecekleri politikaları ve faaliyetleri saptarken içinde bulundukları ekonomik şartları ve ülke ekonomisinin durumunu dikkate almak sorundadırlar. Mevduat olarak veya diğer şekillerde ellerinde bulundurdukları paraları kullanan bankaların faaliyetlerinin dış veya iç kontrolü, kullandıkları bu fonların korunması ve ülke ekonomisindeki etkin rolleri bakımından çok önemlidir. Günümüz bankaları gittikçe karmaşıklaşan ve genişleyen bir organizasyon yapısına sahiptir. Bu nedenle tüm organizasyon içinde faaliyetlerin ne şekilde yürütüldüğünün ve bu faaliyetlerin sonuçlarının görülebilmesi için de özellikle yönetim açısından kontrol gittikçe önem kazanmaktadır. Yöneticiler faaliyet sonuçlarındaki gelişme ya da gerilemeyi öğrenmek ve eğer varsa hata, hile veya yolsuzlukları zamanında saptamak için kendi bünyeleri içinde oluşturulan ve kendi elemanları tarafından yürütülen bir iç kontrol sistemine gerek duyarlar. Kontrolün klasik teftişten farklı olarak son derece yapıcı bir fonksiyonu vardır. Bu yüzden iç kontrol sadece faaliyetlerdeki eksiklik ve aksaklıklar ortaya çıkartılmakla kalınmaz, aynı zamanda yöneticiye yol VIgösterici öneriler getirilir ve bankanın yada işletmenin gelişmesine yardımcı olunur. Buradan hareketle, bu tez çalışmasında etkili bir iç kontrolün kurulmasında göz önünde bulundurulması gereken ve çalışmada önemli bir yer tutan risk faktörüne ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Burada esas olarak belirtilmek istenen nokta; Banka' da iç kontrol sistemi kurulmadan önce yönetim tarafından mevcut risklerin türleri ve önemlilik derecesinin bilinmesinin şart olduğudur. Riskler belirlendikten ve kabul edildikten sonra, bu riskleri azaltmak için kontrol sistemi kurulmalıdır. Çalışmada ilk olarak iç kontrolün tanım, esas ve ilkeleri verilmiş ve iç kontrol sisteminin kurulmasındaki başlıca amaçların temelde: - Aktifleri korumak - Bilgilerin doğruluk ve güvenilirliğini sağlamak - Faaliyetlerde etkinliği artırmak - Yönetim politikalarının personele iletişimini sağlamak olduğu belirtilmiştir. Bankalardaki yetersiz iç kontrol uygulamalarının genelde hata, hile ve verimsiz faaliyetlere açık olduğuna inanılmaktadır. Bankalarda iç kontrol verimlilik ve kârlılık kadar ağırlık taşımaktadır. Ayrıca iç kontrol uygulaması olmayan ya da iyi çalışmayan bir bankanın faaliyet sonuçlarını denetlemek oldukça güçtür. Konu içinde denetim ve iç kontrol kelimelerinin zaman zaman aynı anlamda kullanıldığına dikkat çekilmiştir. vııUygulama denetim denince teftiş anlaşılmaktadır. Genellikle iç kontrol Dolumu olmayan bankalarda, teftiş heyeti bu görevi üstlenmektedir. Ardından, iç kontrolün yetki ve sorumluluk düzeyi ve kime bağlı olarak çalışması gerektiği araştırılmış; sonuç olarak herhangi bir yetki karmaşasına meydan vermemek için doğrudan Genel Müdüre ya da yönetim kuruluna bağlanması gerektiği kanısına varılmıştır. ikinci bölümde bir bankanın genelde karşılaşabileceği risk faktörleri verilmiştir. Burada başlıca, ekonomik koşullar, banka içindeki operasyon yapısı, iş dünyasındaki faaliyetler ve islenen finansal politikalar ele alınmıştır. üçüncü bölümde ise bu riskler özgül yapısıyla ele alınmış ve bu riskleri azaltabilecek ya da artırabilecek faktörler açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bolümde yukarıda belirtilen temel amaçlarda ve bir sonraki bölümde incelenen tâli amaçlarda başarıya ulaşılması için gerekli olan kontrol ortamının değerlendirilmesi yapılmıştır. Değerlendirme yapılırken başlıca şu faktörlere yer verilmiştir: - Organizasyon yapısı - Görev yetki ve sorumlulukların belirlenmesi - Yeterli sayı ve kalitede personel - Bütçe ve raporlama sistemi - Yönetimin önderliği - Bilgi işlem uygulamaları Beşinci bölümde, etkin bir iç kontrol ortamı değerlendirilmesinden sonraki adım olan özgül kontrol V1I1amaçları ve tekniklerdi ele alınmıştır. Burada bütün bankacılık işlemlerinde etkili olabilecek 4 temel kontrol hedefine yer verilmiştir. Bunlar; yetkilendirme, görev ayrımı, belgeleme ve kayıt ve de fiziki korumadır. Bankada yukarıda sözü geçen iç kontrol amaç ve tekniklerinin yetersiz kalması durumunda yönetim bunları tekrar değerlendirmeye almalı» ek kontrol noktalarını belirlemeli ve bunları uygulamaya koymalıdır. Tezin altıncı bölümünde ise yukarıdaki açıklamalardan yola çıkılarak iç kontrole daha geniş bir açıdan yaklaşılmış ve yönetime yardımcı olmak amacı ile hangi departmanlarda ve gösterge olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğine detaylı olarak yer verilmiştir. Bu amaçla her departmandaki karşı karşıya gelinebilecek risk faktörleri açıklanmış ve bunlar kredi riski, faiz oranı riski, likidite riski, döviz kuru riski, pazar riski ve operasyonal risk olarak sınıflandırılmıştır. Hur bölümün risk kontrol noktalarına sırası ile maddeler halinde yer verilmiştir. Bu maddeler genel olarak bütün bankalar için aynıdır. Fakat uygulamada bazı farklı kırımlarda bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Tezin son bölümünde kredi departmanının özel 1 iki erine değinen, kontrol noktalarını vurgulayan ve örnek bir kontrol »isteminin oluşturulmasını konu alan bir uygulamaya yer verilmiş; bu amaçla çeşitli banka yöneticileri, denetim firmaları elemanları ve iç kontrol müdürleri ile kurulan temaslardan yararlanılmıştır. İX
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND CONCLUSION In this study, we try to explained bank' s control target and tools to implement to the desire objectives. The determination of internal and external risks is critical for an effective internal control. Each department of the bank faces with various kinds of risks. Which should be analyzed carefully. The analysis of risks, the methods to eliminate or minimize the risks involved constitutes to considerable portion of the study. In order to provide efficient and effective internal control one should taken into consideration both mikro and makro factors. Banks may have positive or negative affects the economy according the their policies in progress. Therefore, the economic environment is very important for banks. The dynamics of Internal Control approach, with all specified funct ions, lead us to a strong independent department directly reporting to a very senior level of the bank. The Control Department must perform a key function for management by assuring maintenance of standart s, providing an early warning of of deterioration idnetifying problems that may result in losses and/or damage to client relationships. In this respect, staff ing must be selected according to their abil it y, sense of responsibi 1 ity, experience and independence of judgement. Staff must not be burdened with irrelevant tasks and should not have any access to daily processing to maintain independency while performing set-up controls. Subject control systems are not new invent ions. Most probably all convensional banks have similar controls with varving appl icat ions. In an environment without having a centralized internal control department, al 1 identified controls are done in staggered basis generally by the person who is processing the translation. This is the critical point of the study. Scattered controls don't serve to the idea of secured bank operations due to below reasons : - Frauds can not be identified if respective controls ar-e done by the same individual. (NO INDEPENDENCY) - f-'hys icological ly, it is very hard for an 73individual to detect his own mistake. It will be very easy to hide any delays, complaints or damaging errors by doing control of own processing. Scattered control reports will not show the clear picture of the processing environment. All these factors lead us to the conclusion that the establishment of an internal control department for all types of banks is essential and is a must for an efficient risk management in banks. To consolidate the theme of above points we can say : 1.. No member may review records that he regularly posts or checks. £. The reviews must be done directly by an independent staff who has no authority for processing. 3. In a bank environment, it must not be let for a staff at any level or rank, to initiate and finalise a transaction without having involvement of another person. This £ staff involved transaction must be controlled by Internal Control Department. This kind of £ person involved third person controlled processing environment, maintains full security of dynamic operations. Centralisation of controls helps for timely, accurate follow-up becomes a deterrent factor for any fraud attempts. Identification of possible errors, problems and losses can be picked up easier by having the independent eye watching what's going on in the bank. Controls points should not be limited to the names of the product s. Management must feel free to set up controls wherever they think necessary. Control functions must be chosen in a sense that do not stop or delay the daily work. ftl so, the necessity of a control must be determined before applying a control. Redundant controls must always be eliminated. 74