Aydın yöresinde yetiştirilen çileklerde farklı kalsiyumlu gübrelerin verim ve kalite etkilerinin araştırlması
A research the effects of various calcium based fertilizers on yield and quality of strawberries grown in Aydın province
  1. Tez No: 150411
  2. Yazar: İLKAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİME SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
-54- OZET Bu çalışmada çileklerde farklı kalsiyumlu gübrelerin (kalsiyum nitrat, kalsiyum sülfat ve calne) verim ve kaliteye etkileri araştırılmıştır. Denemede Aydın' in Sultanhisar ilçesinde yetiştirilen çileklerde farklı kalsiyumlu gübrelerin verim ve kaliteye etkilerinin belirlemesi amaçlanmıştır. Deneme materyali olarak bölgede yoğun bir şekilde üretimi yapılan Ca'a oldukça duyarlı 'Camarosa' çeşidi seçilmiştir. Çalışmaya yönelik büyüklüğü 8.8m2 olan kontrolde dahil her uygulama için dört tekerrürlü olmak üzere tesadüf blokları deneme desenine göre 2 blok ve 16 parsel kurulmuş ve bu deneme parsellerine önceden belirlenen miktarlarda denemede esas alınan gübreler kalsiyum nitrat 264 gr/m2, kalsiyum sülfat 220 gr/m2 ve calne 149.6 gr/m2 tabana gübre olarak verilmiştir. Denemenin sürdüğü sekiz ay boyunca (Eylül 2001 ve Haziran 2002) her ay olmak üzere toprak ve yaprak örnekleri alınmış, bitki meyveye yattığı dönemden sonraki üç ay boyunca da (Nisan 2002 ve Haziran 2002) her hafta hasat sonuna kadar meyve örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde; deneme başlamadan ı önce % kireç (CaC03), % toplam eriyebilir tuz, % organik madde daha sonra her ay pH, Ca (kalsiyum) ve Mg (magnezyum), yaprak örnekerinde; K (potasyum), Ca, Mg ve Na (sodyum), meyve örneklerinde ise;her hafta verim alınmış, meyve maksimum ve nıinimum enleri, meyve sitrik-malik asit miktarları, meyve eti sertliği, meyve rengi, meyve suyu pH'sı ve otalama rrieyve ağırlığı belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda; tüm analiz sonuçlarıdan elde edilen değerlere varyans analizi yapılmış, toprak ve yaprak örneklerinde uygulamalara ve aylara göre istatistiksel olarak bir fark belirlenirken, meyve örnekelerinde bu fark istatistiksel olarak önemsiz çıkmasına rağmen uygulamalara ve aylara göre değişim göstermiştir. Sonuç olarakta, yapılan kalsiyum nitratlı gübrelemenin kalsiyum sülfat ve calneye göre daha etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır,
Özet (Çeviri)
-55- SUMMARY This study was carried out to determine of effects on yield, quality and chemical composition of different calcium sources (calcium nitrate, calcium sulphate and calne) on strawberry grown in field. Experiment was carried out in farmer conditions in Sultanhisar- Aydin/Turkey. For this purpose, Ca-sensitive cultivar Camarosa which is grown widely in the area w&s planted in field according to randomized block design with 4 repeated. Each plot consists of 8.8 m2. Experiment consists of 2 blocks and 16 plots. Different calcium sources were treated to soil before planting with amounts of 264 g calcium nitrate, 220 g calcium sulphate arid 149.6 g calne per m2. Soil and leaf sampling were done monthly during the experiment period (between September 2001 and June 2002). Fruit sampling were made during the last 3 months (between April 2001 and June 2001) of the experiment. In addition yield were determined. In the soil samples CaC03 (%), EC, organic matter (%), pH, Ca and Mg analyses were done. While K, Ca, Mg, and Na were determined İn the leaf samples, fruit sizes, citric and malic acit contents, firmness, color, pH, and average weight were determined in the fruit samples. Analysis of variance procedures were performed for soil and leaf analyses results, yield and fruit quality properties. | According to the results, different Ca sources affect soil and leaf analyses results significantly. However fruit parameters are not affected in the same extent. Calcium nitrate is j determined as the most effective source with calcium which might be used as fertilizer and followed by calcium sulphate and calne, respectively.