Legionella pneumophila'nın Pseudomonas ve Aeromonas cinsi bakterilerle etkileşimi
Interaction of Legionella pneumophila with Pseudomonas and Aeromonas spp.
- Tez No: 150426
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞIN ÇOTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lejyoner hastalık etkeni olarak bilinen, Legionella pneumophila doğada nehir, göl, akarsu gibi çevrelerde yaşayan Gram negatif çomak şeklinde bir bakteridir. Yaşadıkları doğal sulardan, insan yapımı su sistemlerine geçerek burada kolonize olabilirler. Bu ortamlardaki kontarnine olmuş su damlacıklarının solunmasıyla özellikle bağışıklığı baskılanmış insanlarda enfeksiyona neden olabilirler. Doğal ortamlarda Legionella cinsi bakterilerin sayısı düşük olduğundan insan sağlığı açısından bir risk oluşturmaz. Ancak doğal ortamlardan insan yapımı su sistemlerine geçtiğinde orada bulunan biyofilm tabakası içinde yaşamlarım rahatlıkla sürdürüp çoğalabilirler. Legionella cinsi bakteriler, biyofilm tabakası içinde yaşamlarım sürdürürken aynı ortamdaki diğer canlılarla etkileşime girmektedirler. Bu mikroorganizmaların bazıları L. pneumophila bakterisinin üremesine engel olurken bazıları da üremesine destek olurlar. Legionella cinsi bakteriler, enerji kaynağı olarak amino asitlere gereksinim duyan, besin isteği yönünden zor üretilen bakterilerdir. Hücre içi paraziti olduğundan canlı kalması, aynı çevre içinde yaşayan diğer rnikroorganizmalarla etkileşimine bağlıdır. Bu çalışmada soğutma kulesi ve bina kullanma sularından alman 20 su örneği L. pneumophila varlığı bakımından incelenmiş 20 su örneğinden 2 L. pneumophila serogrup 1 bakterisi izole edilmiştir. Ardından L. pneumophila bakterisi ile aynı su ortamından izole edilen tür düzeyinde tanımlanan 9 Pseudomonas, 13 Aeromonas cinsi bakterinin 3 L. pneumophila serogrup 1 bakterisinin üremesi üzerine engelleyici ve destekleyici etkileri incelenmiştir. Pseudomonas, Aeromonas cinsi bakterilerin engelleyici etkisi BCYE Agar üzerinde, üremeyi destekleyici etkisi ise L-sistein içermeyen BCYE Agar besiyeri üzerinde canlı bakteri etkileşimi ve kültür fütratianmn etkisi şeklinde incelenmiştir. Sonuç olarak Legionella olmayan bakterilerin L. pneumophila serogrup 1 bakterisinin üremesini engelleyici ve destekleyici etkilerinin cins hatta tür düzeyinde bile farklılık gösterebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gram negative bacil shaped bacterium Legionella pneumophila, which is known as a causitive agent of Legionnaires disease, lives in aquatic environment such as natural rivers, lakes, flowing waters. This bacterium can transmit from natural waters to water systems and colonize. By inhalation of ccntaTnined aerosols it can cause infections especially at people who have suppressed immunity. Because of having low excisting number at natural habitat they are not risky for human health However, when they transmit from natural habitat to man made water systems, they can easily survive in biofilm layers and grow. While living in biofilm layers Legionella bacteria interacts with bacteria sharing the same habitat. Some of these microorganisms inhibit growth of L. pneumophila on the other hand some of them stimulates. Legionella bacteria, need amino acids as energy source, are difficult to grow. Due to being intracellular parasite, surviving of Legionella depends on it's interaction with other microorganisms that shares the same habitat In this study, 20 water samples taken from cooling tower and building tap water were examined for the existance of L. pneumophila and 2 L. pneumophila serogrup 1 bacteria -were isolated from. After that, it is examined the inhibiting and stimulating effects of identificated 9 Pseudomonas, 13 Aeromonas spp. bacteria sharing the same aquatic environment with!,, pneumophila on 3 strains of/,, pneumophila serogrup 1 bacteria. The inhibiting effect on BCYE Agar, the stimulating effect on BCYE Agar Medium without L-cystein of Pseudomonas and Aeromonas spp. bacteria were investigated using viable bacteria interactions and cell-free extract. As a result of this study, it has been showed that the stimulating and inhibiting effects of Non-Legionella bacteria on Legionella pneumophila serogrup 1 bacterium differentiate on genus or even in species level.