Bioceram oral implant uygulamalarında kullanılan farklı yöntemlerin protetik rehabilitasyona elverişliğine etkisinin klinik ve radyografik olarak incelenmesi
- Tez No: 150430
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA USER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
- 70 - ÖZET implant çevre-doku ilişkisinin sağlıklı oluşturulup korunmasının implantın sabit proteze elverişliliğine etkisini incelemek amacı ile seçilen 10 hastaya 12 adet Bioceram-S oral implant yerleştirildi. Epitel dokusunun migrasyonuna engel olmak için 6 olguda elektrocerrahi cihazı ile boyun bölgesi ensizyonu yapılarak oral implantlar yerleştirildi. Kontrol grubu olarak hazırlanan diğer 6 olguda ise tüm ensizyon bisturi cerrahisi ile gerçekleştirildi. Tüm olgular operasyonu takip eden 1. aydan itibaren 15 'er günlük periodlarla kontrole alındı. Bu kontrollerde plak indexi, gingival index, radyografik index, mobilite indexi ve cep derinliği ölçümleri yapılarak hazırlanan hasta takip föyüne kaydedildi. Kontrollerin tamamlandığı 6. aydan itibaren başarılı bulunan 10 adet oral implant kullanılarak hastalara sabit protezleri takıldı. Başarısız bulunan 2 adet implant 3. ayda sökülerek ağızdan uzaklaştırıldı. Araştırma süresince elde edilen bulgular klinik ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuçta boyun bölgesi ensizyonu için kullanılan elektrocerrahi metodunun oral implantın prognozunu olumlu yönde etkilediği klinik olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to examine the effect of healthy performed and protected implant environment-tissue relationship on the efficiency of the implant with the fixed prosthesis, 12 Bioceram-S oral implants were inserted to the sefected 10 patients. At 6 cases, in order to avoid migration of the epithelial tissues, oral implants were inserted by making incisions at the cervical area with the electrosurgery device. On the other hand, at the control group consisting of six specimens, total incision was performed by a bistoury. All cases were taken under control from the 1st month following the operation in periods of 15 days. During these controls, plaque index, gingival index, radiographic index, mobility index and the depth of the pocket index were measured and recorded on to the prepared patient control files. Starting from the 6th month when the controls are completed, fixed dentures were applied to the patients using 10 oral implants which were found successful. During the 3rd month, two unsuccessful implants were taken out. The findings which were fount during the investigation were evaluated clinically and statistically. Consequently, it was determined that the method of electrosurgery which was used for the incision of the cervical area clinically effects the prognosis of oral implant in a positive way.