Sıkışmanın kum-peat karışımlarında hava-su dengesine etkisi
Effect of compaction on air-water balance of sand-peat mixtures
- Tez No: 151151
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIKIŞMANIN KUM-PEAT KARIŞIMLARINDA HAVA-SU DENGESİNE ETKİSİ Elif Kübra TOPAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yener ATAMAN Bu çalışma ile; farklı kum-peat karışımlarında, farklı nem düzeylerinde ve farklı sıkışma koşullarında ortamlardaki optimum hava-su dengesi saptanmıştır. Kum-peat karışımlarının oranlan; %40 kum + %60 peat, %60 kum + %40 peat ve %80 kum + % 20 peat şeklindedir. Karışımların içerdikleri su kapsamları ise; tarla kapasitesi, yarayışlı suyun %50' si ve yarayışlı suyun %25' idir. örneklere üç farklı sıkışma uygulanmıştır. Sıkışma sonrası örneklerde hidrolik iletkenlik ölçümleri yapılmış ve makro-mikro gözenek dağılımları saptanmıştır. Sonuç olarak %80 kum + %20 peat karışımı, tarla kapasitesi nem kapsamında bir kez sıkıştırma ile en uygun hava-su dengesine ulaşmıştır. Sıkışma havalanma porozitesini azaltmış ve hidrolik iletkenliği düşürmüştür. Çim spor alanlarının oluşturulmasında peat kum karışımları kullanılmasının daha uygun olacağı saptanmıştır. Karışımlar uygun düzenlenebilirse sıkışmaya rağmen ortamın hava-su dengesinin, bitki gelişimini engellemeyeceği belirlenmiştir. 2004, 42 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kum, peat, sıkışma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF COMPACTION ON AIR- WATER BALANCE OF SAND-PEAT MIXTURES Elif Kübra Topal Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr. Yener ATAMAN In this study, air- water balance was determined in different sand-peat mixtures, moisture levels and compaction conditions. The sand-peat mixtures contain 40% sand + 60% peat, 60% sand+ 40% peat and 80% sand + 20% peat. Moisture contents of the mixtures were field capacity and SO % and 25 % of the available water content. Three different compactions were applied to the samples. After compaction, hydraulic conductivity and the distribution of the macro-micro pores were determined. As a conclusion %80 sand + %20 peat mixture with one compaction treatment in which at field capacity moisture content reached to the most suitable air-water balance. The aeration porosity and hydraulic conductivity were decreased with compaction. It was determined that peat-sand mixtures are suitable for formation of grassland. If mixtures are prepared in an appropriate proportion air-water balance do not hind plant grown in spite of compaction. 2004, 42 pages KEY WORDS: Sand, peat, compaction