Isolation and molecular characterization of extracellular lipase and pectinase producing bacteria from olive oil mills
Zeytinyağı işleyen fabrikalardan ekstraselüler lipaz ve pektinaz üreten bakterilerin izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
- Tez No: 151963
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ FAZIL YENİDÜNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz Lipazlar ve pektinazlar entüstriyel öneme sahip enzimlerdir. Bu enzimler çeşitli mikroorganizmalar tararından üretilmektedirler. Bununla birlikte bu enzimlerin termoasidofilik Bacillus'lar tararından üretilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar az sayıdadır. Bu çalışmada ekstraselüler lipaz ve pektinaz üreten termoasidofilik Bacillus'lann zeytinyağı işleyen fabrikalardan izolasyonu ve fenotipik, 16S-ITS rDNA'ya dayalı RFLP yöntemi ve DNA dizi analiziyle tanımlanmaları amaçlanmıştır. Ayvalık Bölgesi'ndeki farklı zeytinyağı fabrikalarından alman zeytin, pirina ve karasu ile kontamine olmuş topraktan 86 adet termoasidofilik suş izole edilmiştir. İzolatlar 5 adet ekstraselüler enzim aktivitesi yönünden incelenmiştir. Bu enzimler; lipaz, pektinaz, amilaz, ksilanaz ve selülazlardır. Toplam 69 adet lipaz (Tween 20 substrat), 32 adet pektinaz 68 adet amilaz aktivitesi saptanmıştır. İzolatlardan hiçbiri ksilanaz ve selülaz aktivitesi göstermemiştir. Tüm izolatlar Gram (+) ve endospor oluşturan çubuk şeklinde bakteriler olduklarından, Bacillus türü olarak tanımlanmışlardır. 16S-ITS rDNA RFLP için Taq I enzimi kullanılmıştır, izole edilen suşlar Taq I restiriksiyon enzimi profillerine göre 4 farklı gruba ayrılmışlardır. Her bir 16S-ITS RFLP homoloji grubunun üyeleri arasından bir temsilci izolat seçilmiş ve bu izolatlar 16S rRNA geni kısmi dizi analizinde kulanılmışlardır. Dizi analizi sonuçlan GenBank'a gönderilmiştir ve aşağıda belirtilen giriş numaralan alınmıştır: AY601903 (izolat H 22, Grup G-3, 679 nucleotit), AY606276 (izolat Sİ, Grup,G-l, 330 nukleotit).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lipases and pectinases are industrially important enzymes. These enzymes are produced by a variety of microorganisms. However there are few studies on the production of these enzymes by thermoacidophilic Bacillus species. The aim of this research was the isolation of extracellular lipase and pectinase producing thermoacidophilic Bacillus from olive oil mills and their identification by phenotypic tests, 16S-ITS rDNA RFLP and DNA sequencing. Eighty-six thermoacidophilic strains were isolated from olive, olive husk and soil contaminated with alpechin collected within different olive oil mills in Ayvalık. The strains were screened for the presence of 5 extracellular enzyme activities. These were lipase, pectinase, amylase, xylanase and cellulase. In total, 69 lipase (Tween 20 as subtrate), 32 pectinase and 68 amylase activities were detected. None of the isolates were able to produce xylanase or cellulase enzyme. All of the isolates were Gram(+) endospore forming rods, thus they were identified as Bacillus sp. Taq I was used for 16S-ITS rDNA based RFLP. The isolated strains were clustered into four groups by Taq I restriction profiles of 16S-ITS rDNA. One representative isolate among the members of each of the 16S-RFLP homology groups was chosen and used for 16S rRNA gene partial sequence analysis. Sequencing results were submitted to GenBank. So far the indicated accession numbers were obtained: AY601903 (isolate H 22 of G-3, 679 nucleotides), AY606276 (isolate SI of Gl, 330 nucleotides) IV