The development of zinc borate production process
Çinko borat üretimi prosesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 152002
  2. Yazar: HÜDAİ EMRE ELTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DEVRİM BALKÖSE, PROF.DR. SEMRA ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
öz Bu çalışmada alev geciktirici ve duman bastıncı madde olarak çok miktarda tüketilen çinko boratm dünyanın en büyük bor rezervlerine sahip ülkemiz kaynaklannm kullanılarak üretimi hedeflenmiştir. Ticari olarak kabul görebilecek çinko borat üretim işlemi araştırılmış ve değişik yönlerden değerlendirilmiş ve üretilen çinko borat numuneleri değişik teknikler kullanılarak karakterize edilmiştir. Numunelerin fiziko-kimyasal özellikleri X~Işını Krnnımı, Fourier Dönüşümlü Kırmızı Ötesi Spektroskopi, Taramalı Elektron Mikroskobu, Enerji Dağılımlı X-Işmı analizi, Termal Gravimetrik Analiz cihazlarıyla karakterize edilmiştir. Farklı formlarda ve farklı dehidrasyon derecelerine sahip çinko borat elde etmek mürnkündür.Bu çalışmada popular bir form olan 290°C'nin üzerinde dehidrasyon derecesine sahip çinko borat elde edilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is the production of zinc borate which is used in large quantities as flame retardent and smoke subpressent material by making use of our country's resources which is the largest boron reserves in the world. The development of commercially acceptable zinc borate production process was investigated from several different views and the samples obtained were characterized by using different techniques. The physico-chemical properties of each sample were characterized by X-Ray diffraction, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-ray (EDX) analysis, thermal gravimetric analysis (TGA). Several forms of zinc borate with various dehydration temperatures are possible to obtain.A popular form of zinc borate which dehydrates above 290 °C was obtained in this study.