Synthesis and photopolymerizations of new methacrylate crosslinkers and antibacterial quaternary ammonium monomers
Yeni metakrilik çapraz bağlayıcılar ve antibakteriyel kuvarter amonyum monomerlerin sentezlenmesi ve ışıkla polimerizasyonu
- Tez No: 152558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, yeni amin monomerleri 3-(akriloksi)-2- hidroksipropilmetakrilat (AHM), akrilamid ve metakrilamidin çeşitli aminlerle [(3- Dimetilamino) propilamin, N,N,N'-trimetiletilendiamin, 3,3-iminobis (N,N- dimetilpropilamin), 3-(Aminometil) piridin] reaksiyonundan sentezlenmiştir ve çeşitli alkilhaloj enlerle reaksiyonundan 6 yeni kuvarter amonyum monomeri elde edilmiştir. Amin monomerlerinin 30 °C de foto-DSC kullanılarak polimerizasyonu incelenmiştir. Kuvarter amonyum monomerlerinin reaktiflikleri önemli ölçüde monomer yapısına bağlıdır. Sentezlenen amin ve kuvarter amonyum monomerlerinin, homopolymerlerinin ve 2-hidroksietilmetakrilat (HEMA) ile kopolimerlerinin antibakteriyel aktiviteleri S. aureus ve E.coli bakterileri kullanılarak incelenmiştir Alkil zincir uzunluğu arttıkça metakrilamid-piridin kuvarter amonyum bileşiklerinin antibakteriyel aktivitelerinin arttığı bulunmuştur. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, üç yeni ester-diasit ve iki eter-diasit monomeri süksinil, adipoil ve dodekandioil diklorürün t-bütil a-hidroksimetil akrilat (TBHMA) ve Bisfenol A, trietilenglikolün t-bütil a-bromometil akrilat (TBBr) ile reaksiyonundan sentezlenmiştir. Monomerlerin t-bütil grupları CF3COOH ile hidrolize olmuştur. Monomerlerin yapı-reaktiflik ilişkileri foto-DSC kullanılarak incelenmiştir. Monomerler HEMA ile 40 °C ve 60 °C de kopolimerleştirilmiştir. Polimerizasyon hızları ve dönüşümler hesaplanmıştır. TBHMA-Succinyl diasit 40 °C de en fazla reaktivite ve dönüşüme sahip olan monomerdir. 60 °C de bütün monomerler 40 °C dekine göre daha yüksek polimerizasyon hızı göstermişlerdir. HEMA' ya yüzde 2 çapraz bağlayıcı ilave ettiğimizde polimerizasyon hızı artmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work, new amine monomers were synthesized from the reaction of 3-(acryIoyloxy)-2-hydroxypropylmethacrylate (AHM), acrylamide and methacrylamide with various amines [(3-Dimethylamino)propoylamine, N,N,N'- trimethylethylenediamine, 3,3-iminobis (N,N-dimethylpropylamine), 3-(Aminomethyl pyridine] and then reacted with various alkylhalides to give six new quaternary ammonium monomers (QACs). The photopolymerization of the monomers was investigated by photo-DSC at 30 °C. The reactivities of quaternary ammonium monomers were highly depended on monomer structures. The antibacterial activities of the synthesized amine and quaternary ammonium monomers, their homopolymers and copolymers with 2-hydroxyethylmethacrylate (HEMA) were investigated using S. aureus and E. Coli. It was found that as the alkyl chain length increased, the antibacterial activities of methacrylamide-pyridine QACs increased. In the second part of this work, three new ester-linked diacid monomers and two ether-linked diacid monomers were synthesized from the reaction of succinyl chloride, adipoyl chloride and dodecanedioyl dichloride with tert-butyl a-hydroxymethyl acrylate (TBHMA) and Bisphenol A and triethyleneglycol with tert-butyl a-bromomethyl acrylate (TBBr) followed by hydrolysis of t-butyl groups with CF3COOH. The structure-reactivity relationship of the monomers was investigated using photo-DSC. The monomers were copolymerized with 2-hydroxyethylmethacrylate (HEMA) (99.5:0.5) at 40 °C and 60 °C. Rate of polymerizations and conversions were determined. TBHMA-Succinyl diacid monomer had highest reactivity and conversion at 40 °C. All monomers showed higher rates of polymerization at 60 °C than the those of 40 °C. Incorporation of 2 per cent crosslinker to HEMA increased the rate of polymerization.