Low temperature oxidation of carbon monoxide over a pt-CeO2-Co3O4/Al2O3 catalyst in H2-rich streams
Pt-Ceo2-Co3O4/Al2O3 katalizörü üzerinde hidrojence zengin ortamda düşük sıcaklıkta karbon monoksit oksidasyonu
  1. Tez No: 152561
  2. Yazar: TUĞBA İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Pt-CeO2-C03O4/AI2O3 KATALİZÖRÜ ÜZERİNDE HİDROJENCE ZENGİN ORTAMDA DÜŞÜK SICAKLIKTA KARBON MONOKSİT OKSİDASYONU Bu çalışmanın amacı, hidrojence zengin ortamlarda düşük sıcaklıkta seçici karbon monoksit oksidasyonu için impregnasyon ile hazırlanmış bir Platin-Seryum oksit-Kobalt oksit/Alumina katalizörü tasarlamaktır. Platin, seryum ve kobaltın ağırlık yüzdelerinin, kalsinasyon sıcaklığı ve süresinin katalizörün performansına etkileri, Yanıt Yüzeyi Metodu kullanılarak araştırılmıştır. Deneysel tasarımda, 30 deneylik Merkezi Kompozit Dönel Tasarımı kullanılmıştır. Optimum katalizörü tespit etmek amacıyla yapılan katalizör etkinlik testleri, mikro reaktör akış sisteminde yürütülmüştür. Yüzde 1.4 platin, yüzde 1.25 seryum ve yüzde 1.25 kobalt metal yükü ve 450 °C ve 2 saatlik kalsinasyon koşullarında hazırlanan katalizörün yüzde 100 karbon monoksit çevrimi verdiği saptanmıştır. Sıcaklık, oksijen konsantrasyonu, boşluk hızı gibi reaksiyon koşullarının etkileri de en iyi katalizör kullanılarak çalışılmıştır. 90 °C'de, yüzde bir oksijen konsantrasyonunda ve 24000 cm3/g.h'lik boşluk hızında, yüzde 100 karbon monoksit çevrimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LOW TEMPERATURE OXIDATION OF CARBON MONOXIDE OVER A Pt-Ce02-Co304/Al203 CATALYST IN H2-RICH STREAMS The objective of this study was the design of a Platinum-Ceria oxide- Cobalt oxide/Alumina catalyst prepared by impregnation for selective low temperature carbon monoxide oxidation in H2 rich streams. The effects of weight per cent of platinum (Pt%), weight per cent of ceria (Ce%) and weight per cent of cobalt (Co%), calcination temperature (T) and calcination time (t) on the performance of catalyst were studied using Response Surface Methodology. Central Composite Design (CCD) leading thirty experiments was used in the experimental design. Catalytic activity tests were conducted in a microreactor flow system in order to find the optimum catalyst. It was found that the catalyst prepared with 1.4 per cent Platinum, 1.25 per cent Ceria and 1.25 per cent Cobalt and calcination conditions such as 450 °C and 2 hours was the optimum catalyst, which gave a 100 per cent conversion with reasonable selectivity. The effects of reaction conditions such as temperature, oxygen concentration in the feed and space velocity were also investigated using the optimum catalyst obtained. 100 per cent carbon monoxide conversion was obtained at 90 °C, for one per cent oxygen concentration and 24000 cm3/g.h space velocity.