PVD yöntemi ile üretilmiş çok katlı AITİN (aluminyum titanyum nitrür) kaplamaların sürtünme ve aşınma davranışlarının incelenmesi
Friction and wear behaviour of multi layer AITİN coatings by phsical vapor deposition technique
  1. Tez No: 152653
  2. Yazar: BÜLENT SELEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüzey özellikleri malzeme kullanımında önemli bir kavramdır. Sürtünme, aşınma, korozyon ve optik özellikleri bir malzemenin karakteristiğidir. Malzemelerin yüzey özellikleri bir takım modifikasyonlarla geliştirilebilir. FBB (Fiziksel buhar biriktirme) yöntemi malzemelerin yüzey özelliklerinin geliştirilmesi için bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada Endüstride yaygın olarak kullanılan tek katlı TİN ve AlTiN kaplamalı numuneler ile çok katlı ( 30, 100, 150 katlı ) AlTiN numunelerin sürtünme ve aşınma davranışlarının, katman sayısına bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Çalışmada ısıl işlem görmüş yüksek hız çeliklerinden üretilmiş ve ısıl işlem görmüş takım çelikleri üzerine tek? katlı ve çok katlı AlTiN (Alüminyum Titanyum Nitrür) kaplamaları uygulanmıştır. Kaplamaların yapışma kuvveti Rockwell C ucu takılı çizik testi cihazı (scratch tester) ile yapılmıştır. Cihaz bilgisayar kontrollü olup numuneden gelen akustik ses dalgalarını kaydetmektedir. Kaplamaların aşınma davranışları Kazımalı Aşınma (Frettting) deneyleri ile incelenmiştir. Deneylerde bilya olarak Alumina kullanılmış, 3 ve 5 N normal yük altında, 0.10 mm genlik ve 10Hz frekansında yapılmıştır. Sürtünme ve Aşınma deneylerinin sonuçları TEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ve optik mikroskop çalışmaları ile incelenmiştir. Temmuz 2004 Bülent SELEK IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FRICTION AND WEAR BEHAVIOUR OF MULTI LAYER AITiN COATINGS BY PHYSICAL VAPOR DEPOSITION TECHNIQUE The surface charecteristics of materials are very important in materials using. The surface charecteristics affect wear, friction, corrosion and optical properties of materials. In the materials performance, improvement could be obtained by surface modifications. Physical Vapor Deposition (PVD) coatings are used in many industral areas. In this study, we examined friction and wear behaviour of Monolayer TiN and AITiN coatings widely used in industral with multi layer AITiN ( 30, 100, 150 layered ) coatings depending on change in layer amount. Multi Layer AITiN thin film coatings were applied on the 1.3343 High Speed Steel (HSS) samples which heat treated before coating. The adhesion is characterized by means of a newly developed scracth analyzer, equipped with a rockwell C diamond. In a fully computer controlled experiment, the actual values of the normal load, the frictional force and the acoustic emmission are recorded simultaneously. Friction and Abrasion behaviours were examined by Frettings experimental test. In this test Alumina based balls were used and study was realized under 3 and 5 N force, with 0.10 mm amplitude and 10Hz frequence. Friction and Abrasion results were determined SEM (Scanning Electron Microscope) analysis and optical microscope analysis were performed. July 2004 Bülent SELEK V