Samsun ekolojik şartlarında bazı melez ve kompozit mısır çeşitlerinin ileri generasyonlardaki (F1 ve F2) verim ve verim özelliklerinin tespiti üzerine bir araştırma
- Tez No: 15368
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN KÖYCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZ Bu çalışma, Samsun Ekolojik Şartlarında bazı meles ve kompozit mısır çeşitlerinde ileri generasyonlarda (Ft ve F2! verim kabiliyeti ve verim öğelerinde meydana gelebilecek değişmeleri incelemek amacıyla 1990 yılında iki lokasyonda (kuru ve sulu) yürütülmüştür. Denemede kullanılan melez ve kompozit çeşitlerde tier iki lokasyonda da Fz generasyonunda Fi generasyonuna göre tane verimi azalmıştır. Kuru şartlarda F ı generasyonunds. Pk.616 melez çeşitinden 6S9.9 kg/da ile en -fazla tane verimi elde edilirken, Fa generasyonunda bu değer 56S.3 kg/da/ a düşmüştür. Sulu şartlarda ise Fi generasyonunda TTM-S13 çeşitinden S35.5 kg/da ile en -Fazla tane verimi alınırken Fa generasyonunda 733.5 kg/da tane verimi alınmıştır. Bu çalışmadan, gerek kuru gerekse sulu şartlarda yüksek tane verimi elde edebilmek için melez çeşitlerin tohumluğunun her yıl yenilenmesi, aksi halde verimin çok düşeceği, kompozit çeşitlerde ise Fss generasyonuna ait tohumların tohumluk olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. ABSTRACT This study, with the aim of investigating the yield capa city in further generations (Fi and Fzz) of some hybrid and com posite maize varieties in the ecological conditions of Samsun, has been performed in two locations (dry and irrigated) in 1990.
Özet (Çeviri)
ÖZ Bu çalışma, Samsun Ekolojik Şartlarında bazı meles ve kompozit mısır çeşitlerinde ileri generasyonlarda (Ft ve F2! verim kabiliyeti ve verim öğelerinde meydana gelebilecek değişmeleri incelemek amacıyla 1990 yılında iki lokasyonda (kuru ve sulu) yürütülmüştür. Denemede kullanılan melez ve kompozit çeşitlerde tier iki lokasyonda da Fz generasyonunda Fi generasyonuna göre tane verimi azalmıştır. Kuru şartlarda F ı generasyonunds. Pk.616 melez çeşitinden 6S9.9 kg/da ile en -fazla tane verimi elde edilirken, Fa generasyonunda bu değer 56S.3 kg/da/ a düşmüştür. Sulu şartlarda ise Fi generasyonunda TTM-S13 çeşitinden S35.5 kg/da ile en -Fazla tane verimi alınırken Fa generasyonunda 733.5 kg/da tane verimi alınmıştır. Bu çalışmadan, gerek kuru gerekse sulu şartlarda yüksek tane verimi elde edebilmek için melez çeşitlerin tohumluğunun her yıl yenilenmesi, aksi halde verimin çok düşeceği, kompozit çeşitlerde ise Fss generasyonuna ait tohumların tohumluk olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. ABSTRACT This study, with the aim of investigating the yield capa city in further generations (Fi and Fzz) of some hybrid and com posite maize varieties in the ecological conditions of Samsun, has been performed in two locations (dry and irrigated) in 1990.Regarding the hybrid and composite varieties used in ex periment, in both locations the yield of seed in F3 generation has been decreased in contrast with Fi generation. In dry con ditions, although we had the highest yield of seed in Fi gene ration, such as 689.9 kg/da from Px»616 hybrid variety, in F2 generation this value has fallen to 563.3 kg/da. In irrigated conditions, however, although we had the highest yield of seed in Fi generation, from TTM-B13 variety with SS5.5 kg/d&, from r st generation it has been harvested yield of seed cf 733.5 kg/da. It has been drawn a conclusion from this study that in both dry conditions and irrigated conditions in order to get high yield of seed, the seed of hybrid varieties must be re- bought, other -wise the yield will be diminished; as for com posite varietes, the seed of F= generation may be used as ssedcorn.