Türkiye'de ayrılan bir kısım dermatofitlerin eşeyli sporlar yönünden incelenmesi, eksik ve tam şekillerin karşılaştırılması
- Tez No: 153829
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye'de ayrılan 105 dermatofit kökeni, üç değişik besiyerine eküerel aşk ve askospor'lu cleistothecium'lar ve cleistothecium'a benzer yapıla (cleistothecium - like structures) yönünden araştırılmış, nitelikleri bakımında] çaprazlaştınlması uygun kökenlerimize çiftleştirme deneyleri uygulanmışta Bu deneyler sonunda 6 T. mentagröphytes kökeninin toprak - saç besi yerinde cleistothecium'a benzer yapı oluşturduğu tesbit edilmiştir. Uyguı 18 çift köken arasında üç değişik besiyerinde gerçekleştirilen çiftleştirme de neyi ile de ancak (DT/1201 X 28 numaralı) bir çift T. mentagrophytes\ia. eşey] dönemini temsil eden ask ve askospor'Iarla dolu cleistothecium elde edilmişti]) Elde edilen askosporların A. feeraftamiae'ninkilerden daha büyük, A. van breuseghemii'de rastlananlara daha yakın olduğu görülmüştür. J Bu sonuç, DT/1201 ve. 28 numaralı kökenlerin eşeyli spor oluşturmj yeteneğinde (farklı eşey tipli) T.mentagrophytes'ler olduğunu ortaya çıkar! mistir. Böylece Türkiye'de üretilen T. mentagrophytes'ler arasında bu şekildi eşeyli spor oluşturma yeteneğinde, seyrek de olsa bazı kökenlerin bulunduğa anlaşılmıştır. j Bu deneyler için toprak - saç besiyerinin "elverişli olduğu, çiftleştirm deneylerinde Dawson - Gentles tekniğinin kolaylıkla uygulanabildiği kanısın, varılmıştır. Kullandığımız eşeyli dermatofit kökenleriyle bunların eşeysiz şekilleri nin Sabouraud besiyerindeki kültürleri ve bazı özellikleri karşılaştrrılmıştlıi Sabouraud besiyerinde A. benhamiae,nm. eski kültürlerinin biraz daha tüylî ve bunlara ait mikrokonidilerin mum alevini andıracak şekilde bir uçta] uzamış olmaları dışında belirgin' bir fark saptanmamıştır. ^4. benhamiae kö kenlerinin tipik T. mentagröphytes kökenleri gibi %1'lik glikozlu mısır unh ağarda boya oluşturmadığı, üreaze aktivitesinin de yüksek olduğu tesbi edilmiştir. Eşeyli ve eşeysiz dermatofitler arasmdaki en önemli farkın eşej
Özet (Çeviri)
105 dermatophyt strains isolated in Turkey were inoculated to three different mediae and studied for their; cleistothecium - like structures, ascus and ascospores bearing cleistothecium, and experiments for mating the strains with proper structures to crossmating performed. At the end of these experiments, it was observed that 6 T. mentagrophy» tes strains developed a structure similar to a cleistothecium in soil and hair medium. With the mating experiments done among 18 pairs of proper species in three different mediae, in only one pair of T. mentagrophytes (number DT/1201 X 28) a cleistothecium full with ascus and ascospores representing the sexual phase was obtained. It was seen that the ascospores obtained were larger than of the A. benhamiae and similar to those seen in A. vanbreuseghe- mii. This result has shown that, in the ability of forming sexual spores among the strains with numbers DT/1201 and 28, there are different sexual types of mentagrophyteses. Thus it was understood that among the T. mentagrophyt- ses cultured in Turkey, there are some strains, rare indeed, which have the ability to form sexual spores. It was concluded that the soil and hair medium was suitable for these experiments and Dawson - Gentles technique was easy to perform for the mating experiments. The cultures and the characteristics of the sexual dermatophyt strains that we used were compared with their asexual forms in Sabouraud's medium. No difference was observed in the old cultures of Â. benhamiae except they were a bit hairy and their microconidiums were elongated at one end, resembling a candle flame. It was estimated that the strains of A. benhamiae were not developing pigment in cornmeal agar with 1% glucose as typical T. mentagrophytes strains do and their urease activity was also high. It was seen that the main difference between sexual and asexual dermatyhytes was related to the Presence of Sexual Spores.