Samsun Tekel Sigara Fabrikası atıklarının hafif beton üretiminde kullanım olanakları
Possibilities of using Samsun Tekel Cigarettes Factory wastes in lightweight concrete
- Tez No: 155032
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
SAMSUN TEKEL SİGARA FABRİKASI ATIKLARININ HAFİF BETON ÜRETİMİNDE KULLANIM OLANAKLARI ÖZET Bu çalışmada SAMSUN Tekel Sigara Fabrikasında üretim sonu atığı olan tütün atığı katkısıyla hafif beton üretim olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla tütün atığı, pomza taşı ( bims ), kum ve çimento gibi malzemelerin karışım kombinasyonlarıyla elde edilen malzeme örnekleri deneylere tabi tutulmuştur. Fenolojik kontroller sonucunda uygun görülen hafif beton malzeme örneklerinin kıvam, kompasite ve porozite, birim ağırlık, basınç dayanımı, kalite katsayısı ve ısı iletkenlik değerleri saptanmıştır. Araştırma kapsamında üretilen hafif beton örneklerinin birim ağırlıklarının 0,50 - 0,56 kg / dm3, basınç dayanım değerlerinin 0,20 - 0,60 N / mm2, ısı iletkenlik değerlerinin 0,194 - 0,210 W / m K arasında değiştiği saptanmıştır. Hafif beton malzeme örnekleri üzerinde yapılan gözlem, test, deney ve değerlendirmeler sonucunda tütün atığı katkılı hafif betonun yapılarda kaplama ve bölme malzemesi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Tütün atığı, hafif beton, basınç dayanımı, kalite katsayısı, ısı iletkenlik katsayısı.
Özet (Çeviri)
11 POSSIBILITIES OF USING SAMSUN TEKEL CIGARETTES FACTORY WASTES IN LIGHTWEIGHT CONCRETE ABSTRACT This study has researched the possibility of producing the lightweight concrete with tobacco wastes additives produced by SAMSUN Tekel Cigarettes Factory as post-producing wastes. The material samples are produced with mixture combinations of materials such as tobacco waste, pumice, sand and cement. Scientific researches results that consistency, compasition, porosity, unit weight, compressive strenght, quality coefficient and thermal conductivity values of acceptable lightweight concrete material patterns are as follows. It is determined that the unit weight of the lightweight concrete material samples produced within the scope of the research range between 0,50 - 0,56 kg / dm3, compressive strenght values range 0,20 - 0,60 N / mm2 and thermal conductivity coefficients range between 0,194 - 0,210 W / m K. Based on the observations, tests, experiments and evaluations on lightweight concrete material samples, it is concluded that the lightweight concrete with tobacco waste additives can be used as a coating and dividing material in construction. Keywords : Tobacco waste, lightweight concrete, compressive strenght, quality coefficient, thermal conductivity coefficient