UMTS antenler
UMTS antennas
- Tez No: 155093
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN DİBEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
UMTS ANTENLER Burak TOMBALOGLU Anahtar Kelimeler : UMTS, Baskı Dipol Anten Özet : Bu tezde, mobil haberleşme şebekelerinden GSM ve UMTS' de kullanılan antenler incelenmiştir. Bu şebekelerde kullanılmakta olan anten tiplerinden baskı dipol antenin tasarımı araştırılmıştır. UMTS haberleşme uygulamalarında kullanılabilecek, rezonans frekansı 2,1 GHz olan bir baskı dipol anten tasarlanıp, bu antenin HFSS (High Frequency Structure Simulator) yazılımı ile simulasyonu yapılmıştır. Tasarlanan antenin pratik uygulaması ve ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Hem pratik ölçümler hem de simulasyon sonuçları antenin tasarım amacına uygun olduğunu desteklemektedir. ıı
Özet (Çeviri)
UMTS ANTENNAS Burak TOMBALO?LU Keywords : UMTS, Printed Dipole Antenna Abstract : In this thesis, the antennas used in GSM and UMTS mobile telecommunication networks are examined. The design of the printed dipole antenna which is one of the types of antennas used in these networks is examined. A printed dipol which can be used in UMTS communication applications and works at 2,1 GHz rezonance frequency was designed and it is simulated by the Ansoft HFSS software. A practical application of this antenna has been realized and the rezonance frequency is measured. Both practical measurements and the simulation results are consistent with the design of the antenna. m