Generating data base about activity times of construction project
İnşaat projelerinin faaliyet süreleri ile ilgili veri tabanı oluşturulması
- Tez No: 155223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEROL BULKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET İNŞAAT PROJELERİNİN FAALİYET SÜRELERİ İLE İLGİLİ VERİ TABANI OLUŞTURMASI İnşaat mühendisliği projelerinin planlanmasında yaşanan en büyük sorunlardan birisi zaman parametresine göre yapılan çizelgelemenin verimsizliğidir. Bu tez çalışmasının amacı bu problemin giderilmesi yolunda bir fikir vermektir. Bu çalışmanın kaynak taraması kısmında; genel proje yönetimi, inşaat projeleri yönetimi, kullanılacak yöneylem araştırması ve istatistik konulan incelenmiş ve ilgili makalelerle desteklenmiştir. Bu tez çalışmasının uygulama kısmı şu adımlardan oluşmuştur:. SOYAK inşaat firmasından bitmiş 22 inşaat projesinin aktivite sureleri alındı ve bu süreleri etkileyen parametreler(temel alam, döşeme alam, kat sayısı, daire sayısı günlük çalışma süresi ve işçi sayısı) tespit edildi.. Alman aktivite süreleri yukarıdaki parametrelere göre standartlaştırıldı ve birim işçiyle tamamlanan zamanlan bulundu.. Bulunan bu standart değerler beta dağılımı ve normal dağılımla karşılaştırıldı ve aktivite sürelerinin dağılımları ile ilgili bilgi sahibi olundu.. Örnek bir proje tasarlandı ve aktivite sürelerini etkileyen parametreleri belirlendi.. Standartlaştırılmış birim değerler kullanılarak örnek projenin aktivite süreleri bulundu.. Bu sürelerin dağılımının Beta dağılımına uygun olduğu varsayılarak en kötümser süre en iyimser süre ve olağan süreleri bulunmuştur.. Son bölümde bu süreler kullanılarak kritik yol bulunmuştur. Ocak 2004 Emin Başar BAYLAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the biggest problems of construction project planning is unproductiveness of time scheduling. This study put forward an idea to solve this problem. Literature study of this study includes General Project Management, Construction Project Management, Statistical and Operations Research methods (which are used) and some articles about these subjects. Application of this thesis study consists of these steps:. Activity durations of 22 completed projects were taken from SO YAK Company and their parameters that affect activity durations (base area, flooring area number of floors, daily working time, number of flats and number of workers) are designated.. These activity durations are standardized according to parameters below and unit completion time by a worker are determined,. These designated standard values were compared against beta and normal distributions then we understood something about distribution about standardized activity durations.. A case project was planned with is parameters that affect activity durations as we mentioned before.. Activity durations of ease project were determined according to standardized unit time values.. Distributions of these activity durations were assumed to fit beta distribution then most likely completion time, optimistic completion time and pessimistic completion times were determined.. Last section of application part involves finding critical path of this case project. Ocak 2004 Emin Başar BAYLAN n