Ratlarda oluşturulan kolonik rezeksiyon-anastomoz modelinde metilen mavisinin doku iyileşmesi üzerine etkisi
The effects of methylene blue on the wound healing at the colonic resection-anastomosis modality in rats
  1. Tez No: 157029
  2. Yazar: BÜNYAMİN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda oluşturulan kalın bağırsak rezeksiyon-anastomoz modelinde, metilen mavisinin doku iyileşmesi üzerine etkisini mekanik, biyokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirmek amaçlandı. Çalışmamızda her birinde 10'ar adet wistar albino sıçan bulunan üç grup oluşturuldu. Grup 1 (Sham) : Karın orta hat insizyonu yapılıp kapatıldı. Grup 2 (RA) : Karma orta hattan girilip, inen kolona rezeksiyon-anastomoz yapıldı. Grup 3 (RAM) : Grup 2'nin işlemlerine ek olarak intraperitoneal metilen mavisi verildi. Denekler cerrahi işlemden 8 gün sonra geri dönüşümsüz uyutuldu. Anastomoz hattını içeren barsak segmentlerinin patlama basıncı manometrik olarak ölçüldü. Daha sonra bu bölgedeki doku hidroksiprolin düzeyleri değerlendirildi. Histopatolojik incelemede doku iyileşmesi parametreleri olarak; tüm bağırsak katmanlardaki mukozal hasar, enflamatuar yanıt, kollajen birikimi, vaskülarizasyon ve çapraz bağ yapmış kollajen araştırıldı, istatistiksel değerlendirmeler Anova ve Ki-kare yöntemiyle yapıldı. Doku hidroksiprolin değerleri; Sham grubunda 5.46 ± 0.18, RA grubunda 2,66 ± 0,21, RAM grubunda 3,74 ± 0,23ug/mg yaş doku, manometrik olarak patlama basıncı değerleri; Sham grubunda 127,3 ± 4,39, RA grubunda 68,8 ± 2,61, RAM grubunda 88,6 ± 2,71 mm/Hg olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate mechanical, histopathological and biochemical effects of methylene blue on the wound healing at the colonic resection-anastomosis modality in rats. In our study, three groups were formed and each group contains 10 Wistar albino rats. Group 1 (Sham group): Abdominal mid-line incision was performed and the incision was closed. Group 2 (RA group): After abdominal mid-line incision, resection-anastomosis of descending colon was performed Group 3 (RAM group): In addition Group 2, intraperitoneal methylene blue was given in this group. After 8 days of the surgical procedure, all rats were hipnotised irreversible. The burst pressure of colonic segments containing anastomosis line, was measured with manometric method and hydroxyprolin levels at this segments was evaluated. In histopathologycal examination mucosal damage, inflammatory answer, vascularisation and cross-linked collagen tissue of the all-colonic sides, were evaluated as tissue healing parameters. Anova and %2 tests were used to compare groups. Tissue hydroxypyroline levels were found out as follows, in sham group 5,46 ± 0,18, in RA group 2,66 ± 0,21, in RAM group 3,74 ± 0,23ug/lmg wet tissue. The burst pressure of 38derived from manometer were found oat as follows: in sham group 127,3 ± 4,39, in RA group 68,8 ± 2,61, in RAM group 88,6 ± 2,71 mmHg.