Sişman kadınlarda düzenli egzersizin kan lipid düzeylerine ve vücut yağ bileşimine etkileri
The effects of regular exercise on blood lipid levels and body composition in obese women
  1. Tez No: 157496
  2. Yazar: ŞEYDA TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
6. ÖZET Giderek tüm dünyada yaygınlaşan bir sorun olan şişmanlığın önlenmesi ve tedavisi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Sivas il merkezindeki bir spor merkezine yeni başlayan 29 fazla kilolu-şişman kadında, bir ay boyunca haftada üç gün 55-60 dakikalık egzersiz programı uygulanmasının vücut bileşimine, serum lipit ve glikoz düzeylerine ve kan basıncına etkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda kadınların ağırlık, boy, yağ ve yağsız kütle, vücut yağ oranı, total vücut suyu, göğüs, bel, karın, kalça, bacak çevresi ve kan basıncı ölçümleri ile serum total kolesterol, HDL-K, LDL-K, trigliserit ve glikoz düzeyleri tespit edilerek karşılaştırılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda kadınların ağırlıklarında, beden kitle indekslerinde (BKİ), yağ kütlelerinde (FM), vücut yağ oranlarında, göğüs, bel, kalça, karın ve bacak çevresi ölçümlerinde önemli azalmalar gözlenmiştir. (p0.05) Bu bulgulara dayanarak 1 aylık düzenli egzersizin vücut bileşimini olumlu etkilediği ancak diğer kronik hastalık risk faktörlerini de düzeltebilmek için yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu tempoda haftada 5-7 kez ve/veya daha uzun süreli (6-9 ay), hatta yaşam boyu düzenli egzersiz yapılması yararlı olacaktır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The successful medical treatment of obesity, which becomes widespread day by day is of great importance. This study has been carried out in Sivas city, on 29 overweight and obese women, to find out the effects of 55- 60 minutes excercises-three times per week, for one month. The weight, height, BMI, fat mass (FM), fat-free mass (FFM), fat percentage, total body water, chest, waist, abdomen, hip, leg circumferences and blood pressure, total serum cholesterol, HDL-C, LDL-C, triglycerides and glucose levels were determined and compared before and after the study. At the end of one month exercise, the significant decreases were observed in the weight, BMI, FM, chest, waist, abdomen, hip and leg circumferences (p < 0.05). Differences in blood pressure, total serum cholesterol, HDL-C, LDL-C, glucose and triglycerides were not significant. FFM loss was not observed. According to these findings it may be concluded that body composition can be positively affected by regular exercises in one month, but this much exercise is not sufficient for decreasing the risk factors related to chronic diseases. 55