Lokalize diş eti çekilmeleri tedavisinde uygulanan subepitelyal bağ dokusu grefti operasyonlarında fibrin-fibronektin doku yapıştırıcısının klinik etkileri
Clinical effects of fibrin-fibronectin system application in the treatment of buccal recessions with subepithelial connective tissue
  1. Tez No: 157767
  2. Yazar: BAŞAR ŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
7. Özet Çalışmamız, lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisinde başarısı kanıtlanmış 'subepitelyal bağ dokusu grefti tekniği'ne ek olarak uygulanan fibrin-fibronektin doku yapıştırıcı' nın sonuçlar üzerine klinik etkilerini istatistiksel olarak incelemek amacıyla planlanmıştır. Miller I veya II sınıf lokalize dişeti çekilmesine sahip 30 hasta çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Hastalar, rastlantısal olarak deney ve kontrol gruplarına ayrılmış olup, kontrol grubuna sadece subepitelyal bağ dokusu grefti, deney grubuna ise subepitelyal bağ dokusu greftine ek olarak fibrin-fibronektin doku yapıştırıcısı uygulanmıştır. Klinik ölçümler ve indeksler, operasyondan hemen önce ve operasyon sonrası 1, 3 ve 6. aylarda yapılmıştır. Klinikte kaydedilen ölçümler ve indeksler; 1) plak indeksi, 2) gingival indeks, 3) sondalama derinliği, 4) klinik ataşman düzeyi, 5) keratinize dişeti dikey boyutu, 6) dikey çekilme miktarı, 7) kuronal yatay çekilme miktarı, 8) apikal yatay çekilme miktan'dır. Çekilme yüzey alanı, kök yüzeyi örtülmesine bir etkisi olup olmadığını açığa çıkarmak amacıyla, dikey-kuronal yatay ve apikal yatay çekilme miktarlarından yararlanılarak hesaplanmıştır. Operasyon sonrası son ölçüm dönemi dikkate alındığında, kontrol grubunda % 92,55 ve deney grubunda %91,44 oranında kök yüzeyi örtülmesi elde edilmiştir. Kontrol grubunda toplam 11 dişte tam örtülme sağlanırken(%73,3), deney grubunda 10 dişte tam örtülme(%66,6) elde edilmiştir. Her iki teknik arasında, kök yüzeyi örtme etkinliği açısından bir fark bulunamamıştır(p>0,05). Operasyon sonrası her iki grupta da, istatistiksel olarak anlamlı derecede kök yüzeyi örtülmesi, klinik ataşman kazancı ve keratinize dişeti kazancı elde edilmiş olup(p0,05). Çalışmadan elde edilen klinik bilgiler, subepitelyal bağ dokusu greftinin, lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisinde başarılı ve etkin bir yöntem olduğunu ancak fibrin- fibronektin doku yapıştırıcı kullanımının ek bir katkı sağlamadığını ortaya çıkarmaktadır. 118
Özet (Çeviri)
8. Summary The purpose of this clinical study was to determine the effect of fibrin-fibronectin glue and the subepithelial connective tissue graft procedure in the treatment of maxillary buccal recession defects. 30 patients presenting Class I or II recession defects were selected. Defects were assigned to two groups, test and control. The control group treated only with subepithelial connective tissue graft while the test group received subepithelial connective tissue graft in combination with tissue glue application. Plaque index, gingival index, probing depth, clinical attachment level, width of keratinized gingiva, recession depth, and recession width were recorded prior to surgery and 1, 3, and 6 months after surgery. The surface area was calculated also. Significant recession depth reduction, attacment and keratinized tissue gain were observed for both treatments. Average root coverage amounted to 92.55% in the control group and 91.44% in the test group. 11 defects in the control group and 1 0 defects in the test group exhibited root coverage of 1 00%. This study suggests that there is no additional benefit of fibrin-fibronectin application in conjunction with subepithelial connective tissue graft in the treatment of localized gingival recession. 119