Dispeptik hastalarda helicobacter pylori infeksiyonu tanısında helikobacter pylori gaita antijeninin tanı değerinin diğer yöntemlerle karşılaştırılarak incelenmesi
Evaluation of the helicobacter pylori stool antigen test (HpSA) for the detection of helicobacter pylori infection in dyspeptic patients in comparison with other methods
- Tez No: 157954
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET Dünyadaki en yaygın infeksiyonlarmdan biri olan II. pylori infeksiyonu yaşamın ilk yıllarında alınmakta ve tedavi edilmedikçe hayat boyu devam etmektedir. 11. pylori infeksiyonu kronik gastrit ve peptik ülser hastalığında çocuklarda ve yetişkinlerde ana etkendir ve MALİ' lcnfoma ve mide kanserinde risk faktörüdür. II. pylori infeksiyonu tanısında invaziv ve noninvaziv olmak üzere bir çok tanı yöntemi kullanılmaktadır. Kültür, histoloji, hızlı üreaz testi gibi invazif yöntemler, endoskopi gerektirir. Gastrik biopsi gerektirmeyen invazif olmayan testler, Üre Soluk Testi. HpSA ve serolojik antikor testleridir. PCR testi, tiikrükten, gaita örneklerinden ve gastrik biopsiden çalışılabilir. Bu çalışmanın amacı. Helicobacter pylori infeksiyonu tanısında histopatoloji. hızlı üreaz testi, üre soluk testi gibi testlerle karşılaştırarak HpSA'nin tanı değerini araştırmaktır. Ru çalışmada; S.Ö. Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Genel Cerrahi Anabilim Dalları Endoskopi ünitesine Mart 2003 ile Mart 2004 tarihleri arasında gastrointestinal sistem şikayetleri nedeniyle başvuran 103 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya aldığımız 103 hastanın 66'sı II. pylori infeksiyonu yönünden pozitif iken (%64.0) 37'si negatiftir (%36). HpSA testi pozitif olması gereken 66 testten 58'ini pozitif olarak bulurken, negatif olarak beklenen 37 testten 35"ini negatif buldu. HpSA testinin sensitivite. spesifite, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değerleri sırasıyle %87.£S, %94.5. %%.6 ve %8 1.3 bulunmuştur. Sonuç olarak HpSA testleri noninvasiv, Il.pylori infeksiyonunda kullanması kolay, ucuz ve serolojik antikor testleri yerine kullanılması önerilebilir testlerdir. 42
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Evaluation of the Helicobacter pylori stool antigen test (IIpSA) for the detection of Helicobacter pylori infection in dyspeptic patients in comparison with other methods II. pylori infection which is the most common infection in the world almost always acquired in early childhood and usually persists throughout lift unless a specific treatment applied. 1 1. pylori infection is the major cause of chronic gastritis and peptic ulcer disease in both adult and children. It is a risk factor for the development of mucosa associated lymphoid tissue lymphoma and gastic carcinoma. Several invasive and noninvasive methods are available for the detection H.pylori infection. Invasive methods such as histology, culture and rapid urea test require gastric biopsies. Noninvasive tests which don't require gastric biopsi arc urea breath test. 1 IpSA and serological antibody tests. PCR test can be studied from gastric biopsi. oral fluid and faecal samples. The aim of this study was to evaluate the usefulness of I IpSA in diagnosis of II. pylori infection in patients comparison with other methods like histology, rapid urease test and urea breath test. 103 patients referred to gastroenterology and general surgery department of Meram Medical faculty of Selçuk University for routine gastrointestinal endoscopy for the evaluation of dyspeptic complaints, between March 2003 and March 2004 were included in this study. In [his study 66 of patients (%64.0) were positive for H.pylori, whereas 37 of patients (%36) were negative. I IpSA was positive in 58 of 66 and negative in 35 of 37 patients. The sensitivity, specifitiy, positive predictive value, negative predictive value of the methods of I IpSA was 87.8%, 94.5%, 96.6%, % 81.3 respectively. In conclusion IIpSA test is cheap, easy, noninvasive test that is advisable for using instead of serological antibody tests.