Oksantel pamoat, pirantel paomat ve pirazikuantel içeren farmasötik dozaj formlarının kalite kontrolü için geliştirilen bir yüksek basınçlı sıvı kromatografisi yöntemi
A high performance liquid chromatgraphic method developed for quality control of pharmaceuntical dosage forms containingi oxantel pamoate, pyrantel pamoate and praziquantel
- Tez No: 158270
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKAY KÜÇÜKGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1. ÖZETBu çaiışmada Prazikuantel (PRZ), Pirantel Pamoat (PPA) ve Oksantel Pamoat (OPA) içeren farmasötik dozaj formlarının kalite kontrolünde kullanılabilecek basit, hızlı ve duyarlı Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPLC) yöntemleri geliştirildi. PRZ analizleri için geliştirilen birinci yöntemde (Mı) Waters Symmetry CI 8 (4,6 x 150 mm, 5 um) zıt faz kolonu ile birlikte hareketli faz olarak 1,5 mL/dk akış hızında ACN - MeOH - 20 mM Fosfat Tamponu (% 0,2 TEA, pH 4,5) (50:10:40, h/h/h) kullanıldı ve DAD dalga boyu 210 nm'de çalışıldı. PPA ve OPA'nın bir arada analizi için geliştirilen diğer yöntemde ÇM.%) ise aynı kolonda ve akış hızında çalışılırken, detektör dalga boyu 295 nm olarak belirlendi. M2 yönteminin hareketli fazının içeriği de ACN - MeOH - 20 mM Fosfat Tamponu (% 0,2 TEA, pH 4,5) (12:3:85, h/h/h) şeklinde idi. Mı yöntemiyle analizi yapılan PRZ için Benazepril hidroklorür (BZP), M2 yöntemiyle gerçekleştirilen PPA ve OPA analizlerinde ise Parasetamol (PAR) iç standart olarak kullanıldılar. Geliştirilen yöntemlerin validasyonunda, özgünlük, doğrusallık, kesinlik, doğruluk, tayin alt sının ve miktar tayini alt sınırı gibi parametreler belirlenmiş ; sistem uygunluk testleri yapılmış ; ayrıca, planlanan hızlandırılmış bozundurrha deneyleriyle yöntemin özgünlüğü gösterilmiştir. Yapılan doğrusallık çalışmalarında PRZ, PPA ve OPA için sırasıyla 0,5 - 7,5 u-g/mL, 1-15 pg/mL ve 2 - 40 ng/mL aralıklarında elde edilen doğru denklemleri PRZ için y = 0,7055^-0,0458 (^=0,9995) ; PPA için y = 0,2807x-0,0354 (r2=0,99998) ; OPA için y = 0,253 7x-0,0 184 (^=0,9997) olarak bulunmuştur. Yöntemlerin kesinliğini gösteren gün içi ve günler arası tekrarlanabilirlik deneylerinde elde edilen Bağıl Standart Sapma (BSS) değerleri daima % l'den küçük bulundu. Doğruluk deneylerinde ; geliştirilen yöntemlerin plasebo tabletlere uygulanmasından elde edilen geri kazanım değerleri % 99,9 - 101,1 aralığında bulunmuştur. Bu değerler, bitmiş ürünlerde % 99,4 - 100,8 aralığında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY A High Performance Liquid Chromatographic Method Developed for Quality Control of Pharmaceutical Dosage Forms Containing Oxantel Pamoate, Pyrantel Pamoate and Praziquantel In the present study, simple, rapid and precise HPLC methods were developed which would be useful for quality control of pharmaceutical dosage forms containing Praziquantel (PRZ), Pyrantel Pamoate (PPA) and Oxantel Pamoate (OP A). In the first method (Mi) developed for the analysis of PRZ, a Waters Symmetry CI 8 (4.6 x 150 mm, 5 \i.xa) reversed - phase column were utilized in connection with a mobile phase comprising ACN - MeOH - 20 mM Phosphate Buffer (0.2 % TEA pH 4.5) (50 : 10 : 40, v/v/v), using UV detection at 210 nm. PPA and OPA were analysed simultaneously using a separate method (Mb) on the same column with the same flow rate, whereas ACN - MeOH - 20 mM Phosphate Buffer (0.2 % TEA pH 4.5) (12:3: 85, v/v/v) was the mobile phase of the second method (M2) and the analytes were detected at 210 nm. IN the first method (Ml) where PRZ was assayed, Benazepril hydrchloride (BZP) was used as internal standard (IS) whilst Paracetamol was the IS of choice in which PPA and OPA were analysed simultaneously (M2). Both methods were validated based on the parameters such as specifity, linearity, precision, accuracy, limit of detection (LOD) and limit of quantitation (LOQ) besides system suitability tests. Forced degradation studies were also planned and performed in the present study to indicate specifity of the proposed methods. The methods were linear over the concentration ranges of 0.5 - 7.5 fj.g/mL, 1-15 ug/mL and 2-40 ug/mL for PRZ, PPA and OPA respectively. The resulting regression equations were found as y = 0,705 5jc-0,0458 (r2=0,9995) for PRZ ; y = 0,2807x-0,0354 (^=0,99998) for PPA and y = 0,2537jc-0,0184 (r2=0,9997) for OPA. Intra - day and inter - day variability tests to verify the precision of the methods revealed that RSD values were less than 1 % for the assay of all three components (in every concentration) in both days. Accuracy of the proposed methods were tested on placebo tablets spiked with known amounts of actives. Resulting recoveries of assays were in the range of 99.9 - 101.1 % whereas, those from commercial tablets were 99.4 - 100.8 %.