Deneysel transkarodit milrovenöz köprü anastomozlarda heparin ve kan akımının tromboza etkisi
- Tez No: 158497
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET Transkarotid mikrovenöz köprü anastomozlarda heparin, ve kan akımının etkisi 30 sıçanda araştırıldı. Sıçanların sağ eksternal jugular venleri kullanılarak iki end-to-side anastomoz ile interkarotid by-pass yapıl dı. Tüm denekler 15' er sıçanlık iki büyük gruba ayrıldı. \ Her grubda 10 sıçan esas araştırma grubunu, 5' er sıçan da bu grubların kontrolünü oluşturdular. İrrigasyon serumuna heparin katılan (HSİ Grubu) grubun kontrolünde (Sİ Grubu) yıkama, sadece serum fizyolojik ile yapılmış tır. Diğer grupta ise; yıkama serumuna heparin katıldık tan başka, karotis arterleri, birbirinin ters yönünde klipe edilerek (HSİC Grubu) kan akımının tek yönlü ol ması sağlanmıştır. Bu grubun kontrolünde ise; (SİC Grubu) klipleme yapılmış ancak, heparin kullanılmamıştır. Belli zaman aralıklarla, sıçanlar sakrif iye edilerek klinik, anjiyografik ve SEM olarak incelendi. Heparin kullanılmayan Sİ grubundaki tüm greftler tromboze olurken, heparin kullanılan HSİ grubunda greft ler,,^ 50 oranında açıktı. Tek yönlü kan akımının sağlan dığı ve heparin kullanıldığı HSİC grubunda greft açıklığı, yaklaşık % 100 civarında olmasına karşın, heparinsiz klip grubunda bu oran % 20 dolaylarında idi. Bütün bu bulgular, topik heparin uygulamasının trombogenezisi azalttığı, kan akımmdaki yavaşlamanın staz ve trombus oluşumuna neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ÎEHE EWIWT OW fflSPAHBf ÂHB SWOD FuOW 0Jİ 2ÎHH0M1OGESISIS IH EXEEHMEST Ak WBEL OF SMMSÖÂSÖHD MZGMVEmfflB 1H11&1 ANAS0X)MOZIS ÎN RATS Be. İsmail Halda. AYDIN mmwx t The effects of heparin and blood flow upon the transcarotid microvenous bnidge anastomosis were investigated in 30 rats* Using right external ^igulsa? v@ia graft double ead-to-side anas tomosis were performed between the two carotid arteries* On 15 rats, the right carotid artery «as clipped below the anastomosis and the left carotid was clipped abov/e the anastomosis. The anastomosis was irrigated with heparin solution (HSÎG ©roup) on 16 rats of this group, and with saline solution en the other 5 rats (SÎ0 Group)» Sie other 15 rats were not cupped» Irrigation of the anas tomosis site was carried out by hepara.ii in 10 rats (HBÎ Group) and by saline solution in 3 rats (SÎ Group)» All tae rat® were sacrif ied and the elinle* angiographic and scanning electron microscopic (SEM) investigations were performed on certain times intervals» While ail of the grafts weae occluded in St group, 50$ of the grafts İn HSÎ group were open» In 100$ of the 1SÎC Group all of the grafts were patent, whereases this figure was ©toy 2Ü0 in BtG group* In conclusion, heparin used topically had inhibition effect upon the thrombogenesis and diminished blood flow resulted in increased thrombus formation.