Vadeli işlem piyasalarında sistematik analiz yoluyla spekülasyon
Speculation in futures markets by the way of systematic analysis
  1. Tez No: 158939
  2. Yazar: EYÜP POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Vadeli İşlem piyasaları, Türkiye'de yakın geçmişte ortaya çıkan bir fınansal güya işaret etmektedir. Günümüzde gelişmiş ülke pazarlarında, ithalat ve ihracat“ketleri, emtia üreticileri ve finans şirketlerinin yanı sıra yatırım ve emeklilik fonları dahil olmak üzere bir çok alanda hem risk yönetiminin hem de spekülasyon maksatlı olarak futures sözleşmelerinin kullanılmakta olduğunu biliyoruz. Bu kuruluşların büyük bir çoğunluğu, futures sözleşmelerinin hedging maksadıyla kullanılmaktadırlar, ı çalışmada, vadeli işlem piyasalarının ”hedging" özelliğinin yanı sıra spekülasyon maksadıyla da etkin bir şekilde kullanılabileceğini ve teknik analize dayalı sistematik analizin bu amaç için ne derece fonksiyonel olabileceğini inceledik. Bu maksatla futures ana sözleşme gruplarından; mal VİS'lerinden pamuk, döviz VİS'lerinden Euro, endeks VİS'lerinden S&P 500 ve fınansal VİS'lerin içinden Amerikan hazine bonosu, yedi senelik tarihsel veri ile üç ayrı mekanik sistemde analiz ildi. Bu analizlerin sonucunda sistematik analiz kuramında en yaygın olarak kullanılan değerlendirme kriterleri baz alınarak analiz tabloları oluşturuldu. Sitem1, Sistem2 ve Sistem3 olarak adlandırılan bu sistematik analiz yöntemlerinin vadeli işlem yasaları açısından birtakım güçlü ve zayıf yanlarının bulunduğu analiz tablolarının taya koyduğu sonuçlar kapsamında tespit edildi. Bu çalışmanın ilk elden ortaya koyduğu temel sonuç şudur: vadeli işlemler, yüksek kaldıraç etkisi sayesinde hem portföy ve fon yönetimlerinde hem de risk yönetiminde giderek yaygınlaşan bir enstrüman haline gelmiştir. Sistematik analiz yoluyla vadeli işlem sözleşmeleri üzeride yapılan etütlerde, belirgin bir başarı elde ilmiş ve trend belirlemede bu analiz yöntemini etkin olabileceği saptanmıştır. Ancak analiz aracı olarak kullanılan üç sistem de temelde başarılı olmasına rağmen tek başlarına blok halinde kullanılmamaları ve her sözleşme üzerinde spekülasyona gidilmemesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Sistematik analiz sonucu gerekli kriterleri sağlayan sistem ve sözleşmeler, oluşturulması planlanan portföylere dahil edilebilir. Anahtar Kavramlar: Vadeli İşlem Piyasaları, Spekülasyon, Sistematik Analiz, Portföy, Vadeli İşlem Sözleşmeleri XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of Futures markets points out a financial fact which has a very short history in Turkey. It is known that future contracts are used in order to reduce the risks a; id make speculation in different areas by the different commercial companies including export and import ones and investment retirement funds. In this context, the most of these companies can use Future contracts for hedging. In this thesis, we constructed the hedging charecter of the future markets as one of the focuses of this study. And also we conceptualized it if it may be used effectively for speculation or not. In this context, we tried to explore how to contract it by using systematical analysis basing on technical analysis for this goal. In order to reach some conclusions about the focuses of this thesis, we selected fbur main future contracts that are based on different grounds in USA. These grounds are commadity, currency, finance and index. For each of these grounds we selected four Futures cotracts refering to different products. These products are Cotton, Euro, S&P 5