Chopin mazurkalarında aksan kategorizasyonu
Categorization of accents in Chopin's mazurkas
  1. Tez No: 159398
  2. Yazar: SUNA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜREV BERKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
11 ÖZET SÖNMEZ, Suna. Chopin Mazurkalarında Aksan Kategorizasyonu, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmada, F. F. Chopin'in solo piyano için kaleme aldığı mazurkaları üzerinde, aksan kullanımına ilişkin özgün bir analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın Giriş bölümünde otantik mazurka kavramının kökeni, tarihçesi, genel özellikleri ve bir ulusalcı besteci olarak Chopin ve mazurkaları ele alınmıştır. Çalışma yönteminin sergilendiği ikinci bölümün ardından, Analiz başlıklı üçüncü bölümde, her mazurka üzerinde, kullanılan aksan çeşitleri ve aksanların yer aldığı vuruşun niteliği bakımından ayrıntılı bir analiz uygulanmıştır. Analiz sonucunda, Chopin mazurkalarında 6 farklı aksan çeşidinin kullanıldığı ve aksanların en çok 3. vuruşta yer aldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu vuruşu, sırasıyla, 2. vuruş ve 1. vuruş izlemektedir. Anahtar sözcükler Chopin, mazurka, analiz, aksan, aksan çeşitleri, vuruş
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT SÖNMEZ, Suna. Categorization of Accents in Chopin 's Mazurkas, M.Sc. Thesis, Ankara, 2006. In this study, an original analysis has been conducted on Chopin's complete mazurkas for piano solo related to accents. In the Introduction, etymology, history and features of the authentic mazurka and Chopin as a nationalist composer and his mazurkas have been studied. After Part 2, in which the methodology has been presented, in Part 3, a detailed analysis on each and every mazurka has been applied in terms of both the varieties of accents and their place in the strokes. In the light of the findings, the conclusion that six different variaties of accents were used in Chopin's mazurkas and these accents mostly took place in the third beat followed by the second and first was reached. Keywords Chopin, mazurka, analysis, accent, variaties of accents, stroke