Soyut resimde geometrik kurgu ve serigrafik çeşitleme
Geometric structure and serigraphic variation in absract painting
  1. Tez No: 159476
  2. Yazar: UTKU DERVENT
  3. Danışmanlar: PROF. AYDIN AYAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı, yapıtlarımı ürettiğim soyut geometrik anlayışın kişisel bir çözümlemesini ortaya koymaktır. Bu çözümlemede öncelikle, sanat tarihinde beni kişisel olarak etkileyen ve yönlendiren örnekler çerçevesinde bir dizge kurup, soyut ve soyutlama üzerine bir açılım yaparak eserlerimin altındaki düşünsel yapıyı göstermeye çalıştım. Serigrafik çeşitlemeyi nasıl gerçekleştirdiğimi, serigrafi işlemlerinin tasarımıma etkilerini göstermek üzere detaylı olarak anlattım. Geometrik kurgunun ve serigrafik çeşitlemenin çözümlemesini gösteren bölüm ise görsel bir dilde hazırlanmıştır. Bunun nedeni, basit bir geometrik kurgulamada elde edebileceğimiz çeşitlemelerin ve bu çeşitlemeler arasındaki farklılıkların ne olduğunu, yine geometrik kurgulamanın olanaklarını kullanarak göstermek ve bu yolla da resimde serigrafik çeşitlemenin kurgusal çözümlemesini yapmaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study is to present a personal analysis of the abstract geometric approach I use in my paintings. In this analysis, I looked systematically at art history from the point of view of examples which influenced and shaped me. By expanding on abstract and abstraction I tried to shed light on the intellectual background behind my paintings. I explained in detail how I made the serigraphic variation in order to demonstrate how those processes influence my design. The section based on the geometric structures and serigraphic variation uses a visual language. This is intended to demonstrate and differentiate the variations which can be obtained from a simple geometric structure through the use of geometry's own means. The aim is to construct a representational resolution of serigraphic variation.