Türk Özel Hukukunda elektronik tapu sicili
Electronic land registration in Turkish Law
- Tez No: 159632
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Bilgi işlem teknolojilerindeki gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan e-Devlet anlayışı, klâsik devlet yapıları ile hukuk sistemlerinde de köklü değişiklikler yaratmıştır. Bu değişikliklerin birisi de, devletin denetim ve sorumluluğu altında tutulan resmi sicillerin bilgi işlem teknolojileri ile tutulması ve idare edilmesidir. Bu güne kadar devletin denetim ve sorumluluğu altında, el ile kağıt tapu kütükleri üzerinde tutulan klâsik tapu sicilinin yerini, elektronik tapu sicili almış bulunmaktadır. Klâsik tapu sicilinden elektronik tapu siciline geçilmesi, bu sisteme hakim olan temel ilkelerde çok önemli değişikliklere yol açmıştır. Özellikle tapu siciline hakim olan aleniyet ilkesi gereğince, tapu sicilinden bilgi almak isteyenler, bilgisayar üzerinden, Internet ve online ağlar yardımıyla taşınmaz kayıtlarına ilişkin bilgilere kolayca ulaşabilmektedir. Elektronik tapu sicil kayıtlarının Internet ve online ağlar yardımıyla dış kullanıcıların erişimine açılarak, üçüncü kişilere ait taşınmaz kayıtlarının elde edilmesi, kişilik hakları içerisinde yer alan değerlere saldın mahiyetinde sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple, elektronik tapu siciline ilişkin özel kanunî düzenlemeler getirmiş olan hukuk sistemlerinde, elektronik tapu sicili veri hafızasına erişim hakkı verilen kişi ve kurumlar ile bunların erişebilecekleri bilgilere sınırlamalar getirilmiştir. Türk hukukunda, elektronik tapu sicili uygulamasını gerçekleştirmek üzere başlatılan TAKBİS projesi,“pilot proje”olarak uygulanmaktadır. TAKBİS, henüz proje aşamasında olmakla birlikte, elektronik tapu sicilini gerçekleştirmeye yönelik önemli bir çalışmadır. Ancak bugüne kadar konuyla ilgili bir kanunî düzenleme yapılmadığından, hukukî dayanaktan yoksun bir proje olarak uygulanmaktadır. Bu sebeple, kanun koyucunun, 197Türk Medeni Kanunu ve Tapu Sicil Tüzüğünde yapacağı değişikliklerle, elektronik tapu sicili uygulamasına ilişkin ilke ve esasları ayrıntılı bir şekilde düzenleyerek uygulamaya geçirmesi gerekmektedir. 198
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Understanding of e-Government, which emerges as a result of the developments in data processing technologies, causes basic changes in classical Government structures and law systems. One of these changes is to keep and control with the data processing technologies of the official registers, which are kept under the state's control and responsibility. The electronic register of the title deed takes the place of the classical register of title deed, which is so far under the control and responsibility of the state and registered by manually on the paper the register of the title deed. The usage of electronic register of the title deed instead of the classical register of the title deed causes basic changes in the dominating fundamental principles. According to the publicity principle, which dominates especially the register of title deed, people, who want to have information from the register of the title, can easily reach to the information about their immovable register by the means of the computer, Internet and on-line networks. To get the information about the immovable register of the third persons and to make external users to reach these electronic registers of the title deed by the means of Internet and on-line networks can create results in the way of an attack to the values in personality rights. For this reason, in law systems, which brings special legal changes related to the electronic register of title deed, there are restrictions for both the persons and the institutions that have right to reach to the electronic register of title deed datum memory and the information they reach to. In Turkish law, TAKBÎS Project, which is started to realize the electronic register of title deed application, is used as“pilot project.”199Although TAKBİS is in the stage of project, it is an important study to realize the electronic register of title deed. But it is carried out as a project lacking in legal base because there is no legal arrangements related to the subject. For this reason, lawmaker must arrange the principles and bases related to the electronic register of title deed application in detail and put them into practice with Turkish Code of Civil Law and the changes in The Register of Title Deed Regulations. 200