Gündelik yaşam ve basın (1945-1950) basında gündelik yaşama yansıyan tartışmalar
Everyday life and press (1945-1950): Press coverage of debates that find reflection in the daily life
- Tez No: 159765
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT GÜVENİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Özet“Gündelik Yaşam ve Basın (1945-1950): Basında Gündelik Yaşama Yansıyan Tartışmalar”başlıklı tez çalışması, demokrasiye geçiş dönemi sayılan 1945-1950 yıllan arasındaki gündelik yaşam ve basında gündelik yaşamı etkileyen tartışmalar ile ilgilidir. Bir toplumsal tarih çalışması olan tez, dört temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, gündelik yaşam tanımı ve gündelik yaşamla ilgili çalışmaları olan üç önemli kuramcı hakkındadır. Lefebvre, De Certau ve Heller'in gündelik yaşama ilişkin kuramsal yaklaşımları çerçevesinde kırklı yılların Türkiye'sindeki gelişimlere bakarak, karşılaştırmalar yapılmıştır, ikinci bölümde, dönemin siyasî-kronolojik tarihini temel alarak yazılmış önemli çalışmalar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde gazetelerin gündeminde en çok yer alan konu, olgu ve eğilimler incelenmiş, dönemi betimleyici dökümler yapılmıştır. Kıstas olarak gündelik yaşamda tekrarlanan ve kalıcılık gösteren olgu ve eğilimlerin gazetelere, gazetelerde tekrarlanan ve kalıcılık gösteren olgu ve eğilimlerin gündelik yaşama yansıyacağı görüşü kullanılmıştır. Tezin son bölümünde anlatılanlar çerçevesinde genel bir değerlendirme yapılmış, niteleyici kavram ve adlandırmalar önerilmiştir. Basında gündelik yaşama yansıyan tartışmaların tamamı kültür temellidir. Tezde denetleyici kuşak olarak kavramsallaştırılan yaşlı kuşak gazeteci-yazarların entelektüel yapılarım yüzyıl başlarındaki sosyo-kültürel eğilimler ve Tanzimat edebiyatı etkilemiştir. Bu etki, tartışmaların söylem ve içeriğini belirlemektedir. İktisadi değişimler ve sermayenin kültür alanına girmesi konusunda, denetleyicikuşak tartışmacılarının ideolojik hazırlıkları yoktur. Tartışılan ürün, olgu ya da eğilimlerin basın aracılığıyla reklâmları olmakta, onlara albenisi yüksek ideolojik bir biçim vermektedir. Denetleyici kuşağın eleştirdiği moda ve tüketim eğilimleri, kapitalizmin uyumluluk yeteneği ve hızına karşı koyamayıp sonraki dönemlerde popülerleşmekte, kabul görerek yaygınlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary The dissertation titled“Everyday Life and Press (1945-1950): Press Coverage of Debates that Find Reflection in the Daily Life”is about everyday life and debates in the press which affected everyday life, between the years 1945-1950, which are regarded as a period of transition to democracy. This dissertation, which is a study of history of the social, comprised of four basic chapters. The first chapter is about three influential thinkers who have studies on everyday life and its definition. Comparisons have been made by exaniining the developments in Turkey during the forties, within the frame of Lefebvre, De Certau and Heller's approaches towards everyday life. In the second chapter, significant works which focus on the political-chronological history of the period have been evaluated. In the third chapter, the subjects, facts and tendencies which have the greatest part in the newspapers agenda have been examined, and inventories have been produced in order to describe the period. The idea that recurrent and permanent facts and tendencies of everyday life are reflected in newspapers, and vice versa, have been employed as a criterion. In the last chapter, a general evaluation is presented within the frame of what has been defined thus far, and qualitative concepts and terminology have been suggested. All arguments in press that are reflected on everyday life are based on culture. The intellectual structures of the older generation of journalists-writers, who have been conceptualized in the dissertation as the supervising generation, have been influenced by socio-cultural tendencies at the beginning of the century and theliterature of the Tanzimat period. This influence determines the discourse and content of the arguments. The supervising generation has no ideological preparation concerning economical changes and the entrance of capital to the area of culture. The products, facts and tendencies in discussion are advertised through press and receive an ideological form of great appeal. The tendencies of fashion and consumption, which have been criticized by the supervising generation, cannot resist the compatibility and speed of capitalism and become popular and common through acceptance