Uluslararası terörizme karşı devletlerin ülkeleri dışında münferiden kuvvete başvurma yetkisi
Unilateral use of force by states against international terrorism at abroad
- Tez No: 160166
- Danışmanlar: PROF.DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Terörizme karşı devletlerin ülkeleri dışında münferiden kuvvet kullanması konusu Uluslararası Hukukun önemli bir inceleme konusudur. Terörizme karşı kuvvet kullanılmasını öngören yaklaşımın temelinde terörist eylemin ya da terörist saldırılara yol açan devlet desteğinin BM Andlaşması md. 51 bağlamında silahlı bir saldın olarak kabul edilmesi yatmaktadır.. Dolayısıyla teröristlere karşı gerçekleştirilecek askeri bir harekatın meşru olabilmesi için terörist eylemin ya da terörist saldırılara yol açan devlet desteğinin silahlı bir saldırı boyutuna ulaşmış olması gereklidir. 11 Eylül 2001 'de ABD'ye karşı gerçekleştirilen terörist saldırılara yönelik hukuksal yanıtın önemli yönü, kapsam ve etkileri itibariyle büyük ölçekli şiddet içeren terörist eylemlerin devamlılık arz eden modelinin bir“silahlı saldırı”teşkil edebileceğinin ve dolayısıyla terörist saldırılara karşı BM Andlaşması md. 51 çerçevesinde meşru müdafaa hakkının kullanılabileceğinin kabul edilmiş olmasıdır. 1 1 Eylül olayları meşru müdafaa hukuku üzerinde derin başka etkilere de sahip olmuştur. Bu çerçevede BM Andlaşması md. 5 Is de yer alan meşru müdafaa hakkı terörizme karşı savaşta devletlerin münferiden kuvvet kullanmasını düzenleyen bir“büyük norm”olarak güçlenmiştir. Devletlerin terörizme karşı münferiden kuvvet kullanma sisteminin md. 51 çerçevesinde artan merkezileşmesi arzulanılan bir gelişmedir. Uluslararası terörizm ve kitle imha silahlarının birleşmesi neticesinde doğabilecek potansiyel tehdidi önlemek için gerçekleştirilen müdahaleler önemli meşruluk sorunları doğurmaktadır. Silahlı saldın kavramını potansiyel saldın tehdidini içerecek şekilde geniş ve ucu açık yorumlamak uluslararası toplumun yaranna 299
Özet (Çeviri)
states ıs SUMMAMY The extra-territorial and unilateral use of force against terrorisi an important topic of interest of international law. This thesis aims to legitimate use offeree in counter-acting international terrorism. In the context of article 51 of the UN Charter, admittance as an armed attack of terrorist act or state support which cause terrorist attacks takes place at the base of the view which accepts the use offeree against terrorism. For that reason, in order to be accepted legal of a military operation against terrorists it is necessary that the terrorist act or the state support which cause terrorist attacks must reach to the level of an armed attack. The significant aspect of 11 September 2001 lies the recognition of by states that acts of terrorism carried uneasily, within the parameters of article 51. However, the events effect of 11 September is“Grundnorm”governing the 3 a strengthening se of force against of 11 September, ı this context, the article 51 as a : growing centralisation of the system around article 51 is a desirable development Interventions to prevent the sinister marriage of international terrorism weapons of mass destruction raises serious questions of legitimacy. It is not 300