Çeltikte, agronomik gözlemlerde fenotipik korelasyonların yorumu üzerine bir araştırma
- Tez No: 16087
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT ikinci ürün olarak yetiştirilen 73 çeltik hat ve geno tipinde verim ve verime etkili karakterler incelenmiş ve bu karakterler arası ilişkiler tahminlenmiştir. Her üç grupta da dane verimi ile en yüksek pozitif korelasyonu kardeş sayısı göstermiştir. Kardeş sayısı ile bitki boyu arasında her üç grupta- da önemli negatif korelasyon gözlenmiştir. Salkımda steril başakçık sayısı ile verim arasındaki korelasyon, ındica grubunda önemli, Japonica grubunda önemsiz olarak gözlenmiştir. Her üç grupta da, çiçeklenme gün sayısı ile salkımda steril başakçık sayısı arasındaki korelasyon pozitif ve önemli bulunmuştur. ABSTRACT In 73 rice lines and genotype, grown in second crop conditions the yield and yield components have been investigated and the relation between these characters estimated. The highest positive correlation has been observed between the grain yield and tiller number in all three groups. An important negative correlation between the tiller number and culm length was determined also in all there groups. The positive correlations between the yield and the number of sterile spikelets per panicle to be in indica group was significant and in japonica group non significant. Also, in all three groups, significant positive correlation between the number of sterile spikelet per panicle and the number of days to flowering has been estimated.