XVIII. yüzyılda (1700-1800) Anadolu'da adalet kurumu ve işleyişi
The juridical institution and its function in Anatolia in 18 century
- Tez No: 161040
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Kadılık kurumu ve mahkemelerin, Osmanlı idari, adlî yapısında önemli bir yeri ve rolü vardır. İslam Ortaçağlarında ortaya çıkan ve zamanla büyük bir gelişme gösteren kadılık kurumu, Osmanlı adlî yapısında da büyük bir gelişme göstermiştir. XVIII. yüzyıla gelindiğinde Osmanlı'nın diğer kurumlarında meydana gelen değişmeler adlî kurumda da kendisini göstermiştir. Yapılan düzenlemeler ve çıkarılan kanunnamelerle bu kurumda yeniliklere gidilmiştir. Tez çalışmamızın adı, XVIII. Yüzyılda Anadolu'da Adalet Kurumu ve İşleyişi“dir. Konu ele alınırken tarih araştırmalarında önemli olan Osmanlı arşiv vesikaları (şer'iyye sicilleri) kaynak alınmıştır. İmkanların, kaynakların ve mevcut araştırmaların elverdiği ölçüde Osmanlı adlî yapısını bir bütün halinde ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm ”Osmanlı Adalet Kurumunun Kaynakları“ konusuna ayrılmıştır. İkinci bölüm de ”Kuruluştan XVIII. Yüzyıla Kadar Osmanlı Adalet Kurumu“ anlatılmıştır. Üçüncü bölümde de ”XVHI. Yüzyılda Osmanlı Anadolusu'nda Adalet Kurumu“ ele alınmıştır. Bu bölümde, Osmanlı kadısı'nın eğitimi, tayini, görevleri, görevinde kendisine yardımcı olanlar ile derecelerine göre kadılıklar anlatılmıştır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde ise ”Osmanlı'da Adlî Kurumun İşleyişi" anlatılmıştır. Mahkemenin yeri, şekil ve içerik açısından mahkemenin işleyişi tesbit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucu göstermiştir ki, XVIII. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin siyasi yapısını da göz önünde bulundurursak, taşrada Osmanlı'nın temsilcisi durumunda olan kadıların idarede ve adaleti sağlamada önemli bir rollerinin olduğu; mahkemeler aracılığıyla da insanlar arasındaki sorunlar giderilerek huzurun sağlanmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The institution of Qadiship and law courts play an important role in Ottaman Administrative and Juridical structure. The institution of Qadiship appeared in the middle ages of Islam and it performed great developments for itself and for the Juridical structure of Ottamans. The developments which took place in other institutions in 18. century, also took place in Juridical institution. Reformations were made with new arrangements and new laws in this institution. The name of our thesis is The Juridical institution and its Function in Anatolia in 18. century. We applied to documents of Ottaman archives which are very important in history searchs, as a sources. This work is composed of four parts. We tried to explain The Juridical Structure of Ottaman Empire with available sources and researchs that we could reach. First chapter is separated for“The Sources of Ottaman Juridical Institution. In second chapter ”Ottaman Juridical institution from its Foundation up to 18. Century“ is told. We dealt with ”Juridical Institution in Ottaman Anatolian in 18. Century“. The training, appointment, and missions of Ottaman Qadi, people that help Qadi in his job and Qadiship according to its ranks are told in this chapter. ”The Function of Ottaman Juridical Institution" is told in fourth chapter of our study. We tried to determine the place of law courts, their forms and their functions in terms of its content. Our study found that Qadis who were representers of Ottaman Empire in the provinces, had an important role in providing justice in 18. century; and it is understood that they tried to provide peace by solving the matters between people through law courts.