Türk Silahlı Kuvvetleri Ar-Ge potansiyelinin savunma Ar-Ge faaliyetlerine katkısının incelenmesi
Examination of Turkish Armed Forced R&D potential's contribution to defence R&D activities
- Tez No: 161412
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Ülkemizde ARGE'nin öneminin anlaşılması ile birlikte, tedarik kavramı ile ilişkili bütün kesimler, kendi bünyelerinde bu işi nasıl daha iyi yapabileceklerini sorgulamaya başlamışlardır. Bu kesimlerin başında sistem içerisinde büyük öneme sahip, ihtiyaç makamı konumunda bulunan TSK gelmektedir. TSK içerisinde işi bizzat ARGE yapmak olan birimler mevcut olduğu gibi, görevleri itibariyle TSK bünyesinde yapılan ARGE faaliyetlerine katkıda bulunan birimler de mevcuttur. Fakat bu birimler TSK içerisinde dağınık bir yapı içerisinde bulunmakta ve bu dağınıklığın sonucu olarak teşkilatlanma prensiplerine de aykırı bir biçimde, tedarik faaliyetlerinde çok başlılık ve farklı mevzuat problemleri ortaya çıkmaktadır. ARGE projelerinin oluşturulması ve yürütülmesi süreci içerisinde ise iyi bir şekilde teşkilatlanamamış bir organizasyon yapısından kaynaklanan sorunlar baş göstermekte, buna ilave olarak başka sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Kendi güvenliğini kusursuz, hiçbir yabancı güç merkezîne dayanmaksızın sağlamakla birlikte, savunma sanayiinin öncülük edeceği bir ekonomik kalkınmayı hedeflemesi gerekli olan ülkemizde mevcut bütün problemlerin yeni kurulacak, bazı yetki ve sorumluluklarla donatılmış merkezî bir kurumla ortadan kalkabileceği düşünülmektedir. Yeni kurulacak bu kuruma geçiş safhalandırılabilir, öncelikle TSK içerisinde merkezî bir yönetimin esas alınacağı çekirdek bir kurum kurulabilir ve dönüşüm çerçevesinde yapılacak bazı değişikliklerle konuya yeni bir anlayış getirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the understanding of the importance of R&D activities, every sectors which correlated with the concept of procurement in our country began to ask how to make this work better in their own structure. Among these sectors Turkish Armed Forces (TAF), the requirement office, has the great importance in the system. In TAF there are units whose work is to follow R&D activities and there are also units which assist these activities with the work they do. However these units are found in a dispersed structure in TAF and because of this, multiple leaders and various legal problems appear at procurement activities, contrary with the organization principle. In the process of forming and carrying out R&D projects, there are some matters springing from the dispersed structure and there are extra matters added. Our country must provide its own security perfectly without relying on any other foreign country and also aim economic growth which is led by the defence industry. It is thought that all of the problems can be solved by a central organization equipped with authority and responsibility. The path to a central organization will be phased. At first a core unit which controls a central management will be set up in TAF and then there are some changes will be made during transformation and a new understanding will be brought. m