Uyuşturucu madde bağımlılığında ailenin etkisi ve bağımlı sayının azaltılmasında jandarmanın etkinliği: İstanbul'da bir uygulama
The family effect of drug use and the role of gendarme in drug addiction: A research in İstanbul
- Tez No: 161481
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESRA BURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Günümüzde uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili tartışmalar gerek yazılı gerekse görsel basında çok sık yer almaya başlamıştır. Bu ilginin en önemli nedeni, özellikle henüz 20-25 yaşındaki gençlerin birer birer uyuşturucu madde kullanımından dolayı yaşamlarını kaybetmesidir. Aslında bu tür vakalara Türk Toplumunda fazla rastlanılmamaktadır. Nitekim gelişmiş batı toplumlarına göre uyuşturucu madde bağımlı miktarı oldukça düşüktür. Fakat son yapılan araştırmalarda bu sayının gün geçtikçe arttığı tespit edilmiştir. Uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili Türk hukukunda gerekli yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen, madde bağımlılığı tüm toplumlarda sosyal bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Bu durum toplumlara sadece hukuki açıdan yük olmamaktadır. Aynı zamanda toplumların en küçük birimi aileyi de derinden etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, uyuşturucu madde bağımlılığında ailenin etkisini incelemektir. Bu nedenle; 15-25 yaş grubunda, herhangi bir uyuşturucu madde kullanan ve tedavi olmaya karar vermiş gençler araştırılmıştır. Uyuşturucu madde bağımlılığının toplumlardan büyük tepki görmesi nedeniyle, bağımlı miktarlarını tespit etmek çok güç olmaktadır. Bu nedenle, uyuşturucu madde bağımlısı olup tedaviye karar veren kitle olarak hastahaneler seçilmiştir. Çalışma, istanbul'daki Türkiye'de uyuşturucu madde tedavisi veren en önemli merkezlerden biri olan AMATEM tercih edilmiştir. Uyuşturucu madde bağımlılarının madde kullanım nedeni ile ailenin ilişkisini ölçmek amacıyla 1 1 değişkenin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca madde tedavisi ile ilgili olarak 7 değişkenin etkisi incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarından; anne-genç ilişkisi, anne-genç arasındaki sorunlar, anne-baba arasındaki geçimsizlik ve ailedeki alkol kullanımının gencin uyuşturucu madde kullanımı üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte kardeş-genç ilişkisi ile gencin madde ted.avi kararı arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.Buna karşın gençlerin uyuşturucu madde tedavisine karar verme nedeni ile diğer aile değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bu veriler doğrultusunda, uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelede koordinatör görevi bulunan Jandarma Genel Komutanlığına bağımlı miktarlarının azaltılması için daha ziyade sosyal önlemler önerilmiştir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the negotiations of drug use were increased in press. Because the persons who 20-25 aged were dying from drug use. Essentially in Turkey such as events are very minimal. Moreover the drug user's numbers are not high than Europe and USA. But the last investigations are not so. In Turkish Law the drug use was banned. But in Turkey is seen as a social problem. The drug users not only burden the Turkish society but also affect the family. For that reason, drug addiction gives more detriments. This research investigates, the roie of family in drug addiction. For that reason, the 15-25 aged, any drug use and decides to treat was investigated. In societies the drug users were hidden for social reaction. That's why we can't find more drug user anywhere. So we decide to research in hospitals. The research's residence was in Istanbul. For that reason we decide to research in AMATEM. In this research was investigated the significant with 1 1 family variations and drug addiction reason. Moreover the drug treatment reason and 7 family variations were investigated. Finally the family variations of mother-young relation, problems of mother-young, problems of mother-father and alcohol use in family were meaningful significant with drug addiction reason. Also brother-young relation was meaningful significant with drug treatment reason. Finally we recommended some propositions to gendarme with the analyze of research's results. The propositions are commonly socially. iv