Türkiye'nin doğu-batı ticareti kapsamında oluşan yeni ulaştırma projeleri içindeki konumu ve rolü
Turkey's position and role in new transport projects formed in the framework of east-west trade
  1. Tez No: 162489
  2. Yazar: AHMET GÖKMEN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET 1980'lerin sonunda Berlin Duvarı' nın yıkılması ve 1990'ların hemen başında SSCB'nin dağılması aynı zamanda yarım yüzyıldır dünya siyasetini etkileyen ve 20. y.y.'a damgasını vuran iki kutuplu dünya düzeninin de sonu anlamına gelmekteydi. Ardı ardına yaşanan bu iki gelişme doğru ortaya çıkan, küreselleşme dediğimiz olguya ivme kazandırmış ve devletler arasındaki sınırları zayıflatmıştır. Artan küresel ticaret için sağlıklı ulaştırma altyapısı oluşturulması fikri 1990'lı yıllarda yukarıda bahsedilen iki olaya Asya ekonomilerinin izlediği yüksek büyüme rakamlarının da eklenmesiyle hız kazanmıştır. Birçok uluslararası ve bölgesel kuruluş tarafından oluşturulan ulaştırma koridorları sonrasında Karadeniz çıkmaz sokak görünümünden sıyrılarak önemli bir taşımacılık güzergahı haline gelmiştir. Transit taşımacılık açısından avantajlı bir konuma sahip olan Türkiye'nin bölgesindeki transit taşımalardan yeterince pay alabildiğini söylemek mümkün değildir. Bölgemizde yaşanan gelişmeler dikkate alındığında ülkemizin ulaştırma altyapısını iyileştirerek başta Karadeniz olmak üzere diğer limanlarını da transit taşımalara uygun hale getirmesi gerekmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Asya-Avrupa arasında oluşturulan uluslararası ulaştırma koridorları incelenmiş, ikinci bölümde ise bu koridorların Karadeniz ile bağlantılarını sağlayan önemli limanlardaki mevcut yük trafiğindeki gelişmeler ortaya konarak, Doğu Karadeniz Türk Limanları ile kıyaslanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise zaman serisi analizi yardımıyla Karadeniz'in iki kıyısındaki ülkelerin 2020 yılma kadar ithalat ve ihracat öngörümlemeleri yapılarak ortaya çıkacak bu potansiyel içerisindeki fırsatlar ve tehditler ortaya konulmaya çalışılmış ve Türkiye'nin konumunun ne olabileceği ve üstlenebileceği roller irdelen meye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The collapse of Berlin Wall in the end of 1980' ies and the collapse of Soviet Socialist Republics Union in the beginning of 1990' ies, at the same time had the meaning of the end of two-pole world regime, which had had an impact in the 2001 century and influenced the world policy for a half century. These two progresses, following each other, had gained the acceleration to the fact, named as globalization and had weakened the country borders. The idea of constitution of healthy substructure of transportation for the increasing global trading had sped up with the two events mentioned above, together with the high increasing numbers of Asia economy. After the transportation corridors formed by the many international and regional organizations, Black Sea has slipped off from his appearance in the form of blind alley; and became an important transportation route. Having an advantageous position in terms of transit transportation, Turkey is not in position of the owner of sufficient share of local transit transportations. Taking into consideration the progresses observed in our region, Turkey should improve its infrastructure of transportation and should be carried to the favorable position in terms of transit transportation of Black Sea and other seaports. In the first part of the study, international transport corridors formed between the Europe and Asia are examined. The second part of the study puts forward the present cargo traffic of the significant seaports, which have the connections between the Black Sea ports and above mentioned transportation means; and compares these seaports with the Eastern Black Sea ports. In the third and last part of the study, foresight of import and export until the year of 2020 of the countries, having the coast to the Black Sea, is executed with the help of time series analysis and by bringing up the threats, the opportunities appearing in this potential, Turkey's position and roles tried to be investigated. VI