Anovulatuvar kadınlarda menotropin indüksiyonuyla oluşan endometriyumun premenstrüal evredeki yapısı (ışık ve elektron mikroskobik incelemeler)
Structure of premenstrual endometrium in menotropin induced anovulatory women (light and electron microscopical observations)
  1. Tez No: 16267
  2. Yazar: ALP CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
34 5. ÖZET Bu çalışmada, insan menapoz gonadotropin! (HMG) ve insan koryon gonadotropini (HCG) vererek ovülasyon indüksiyonu sağlanan sekiz kadının endometriyumlarındaki temel yapılar olan salgı bezi ve stroma, menstrual siklusun geç luteal evresinde ışık ve elektron mikroskobik olarak incelendi. Bu inceleme, bir takım histolojik kriterlerin (bazısı bu çalışmayı yapan yazar tarafından öne sürülmüştür) yarı-sayısal değerlendirilmesi ve daha sonra da üç temel doku elemanının (salgı bezleri, stroma, arteriyol ve kapiller) histolojik ve ince yapı değişimlerinin ortaya konmasıyla gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular sonunda yapılan sınıflandırmaya göre, çalışmaya alınan kadınların % 50'sinde başarılı doku cevabı elde edilirken, % 25'nin salgı bezleri, % 12.5'nin stroma, geri kalan % 12.5'nin de hem salgı bezi hem de stroma açısından hatalı gelişim içinde olduğu saptandı. Salgı bezleri yönünden dengesiz gelişme gösteren dokularda salgı bezi biçim ve aktivıtesinde heterojenite, stroma dengesizliği gösteren dokularda da, kesitte birbirine komşu bölgelerde bile izlenebilen desidua transformasyonu yetersizlikleri izlendi. Bunların yanında, gelişmekte olan desidua hücreleriyle endotel hücreleri arasında bağlantı kompleksi birimlerinin bulunmadığı ilginç hücre temasları, desidua hücrelerinde yoğun protein sentezi basamakları, bunun.yanında steroid sentezine ilişkin yapıların bulunmayışı gibi ince yapı düzeyinde de bir takım bulgular saptandı. Sonuç olarak, desiduaya dönüşüm basamaklarında oluşacak dengesizliğin implantasyon işlevi üzerinde negatif yönde etkili olduğu belirlendi. Ayrıca, infertilite tedavisinde verilecek uygun tedavi ajanlarının yanı sıra bir hedef organ olma özelliğinden ötürü endometriyum doku yanıtlarının da araştırılması gerekliliği ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
35 6. İNGİLİZCE ÖZET ( SUMMARY ) STRUCTURE OF PREMENSTRUAL ENDOMETRIUM IN MENOTROPIN INDUCED ANOVULATORY WOMEN (LIGHT AND ELECTRON MICROSCOPICAL OBSERVATIONS)“In”and“out of phase”criteria in.the transformations of the glandular and stromal tissue elements of late luteal phase endometria of the women already treated with human menopausal gonadotropin (HMG) and human chorionic gonadotropin (HCG) were endeavoured to determine after light and electron microscopic observations on a diagnostic base. 50 % of them was found responded successfully while 25 % was defective in glands and related cells, % 12.5 was defective in stroma and 12.5 % was inappropriate both in glands and stromal components. Due to the above data, tissue elements were classified on a base of the synchronicity of transformation among different cells took place in the endometrium. Ultrastructurally, some important cellular properties were considered such as the configuration of close cellular contacts in between the plasmalemmal interfaces of developing decidual and capillary endothelial cells, having none of the units of junctional complexes namely tight or gap junctions. Decidual cells did manifest as protein producers with highly elaborated cisternae of granular endoplasmic reticulum and free ribosomes in their cytoplasms. None of the fine structural manifestation of steroid production could be detected in cytoplasms of decidual cells. In conclusion, transformational behaviors of glandular and stromal endometrial cells were decided to have a crucial role in the endometrial receptivity of an implanting embryo. Besides, requirement of an appropriate hormonal therapy regimen in an infertility treatment, a precise tissue evaluation of the endometrium was also required as being an end-organ.