Vertebrae lumbaleste corpus vertebrae ve pediculus arcus vertebrae üzerinde morfometrik çalışma
  1. Tez No: 16285
  2. Yazar: GÜNAY FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAPLAN ARINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
- 37 - ÖZET C TÜRKÇE ) Günümüzde omurga cerrahisinde yeni yöntemlerin uygulanması vertebra anatomisi ve etraf yapıları konusunda daha geniş bilgi sahibi olmamızı gerektirmektedir. Bu çalışmada sadece 352 adet lumbal vertebra kullanılmış ve klinik açıdan önemli olan korpus ön yüksekliği, üst yüzeyinin ön-arka ve transvers çapı, pedikülün transvers ve vertikal çapı, pedikül omur mesafesi ve açısı ölçülmüştür. Elde edilen veriler bilgisayarda değerlendirilerek ortalama, minimum, maksimum değerleri ve yüzdeleri bulundu. Ayrıca bu ölçümler arasındaki bağlantılar saptanarak tablolar şeklinde gösterildi. Kemiklerde yaptığımız ölçümlerle, literatürde tomografi ve röntgen filmlerinden yapılmış ölçümler arasında istatiksel bir fark olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
- 38 - SUMMARY C ZtNGlLI ZCE ÖZET) Today the application of new techniques used in spine surgery necessities current information about anatomy of spine and related structures. In this present study, as series of 352 lumbar vertebra were used to measure some clinically important parameters as; anterior height of corpus, antero-posterior and transverse diameter of upper surface, vertical and transverse diameter of pedicle, pedicle-vertebra length and angle. The data obtained were computerized to calculate the average, minimum, maximum and percentage values. In addition, the relation between those measurements were determined and showed in tables. There were no significance between our measurements obtained from bones that we'd used and the ones achieved by using tomography and X-ray graphs.