Dökme demirlerin yüksek sıcaklık ve termal yorulma özellikleri
  1. Tez No: 16302
  2. Yazar: ÜMİT CÖCEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM ÖNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmada dökme demirlerin kritik sıcaklık, oksitlen me, mekanik ve fiziksel özellikleri ile uygulamada sık lıkla karşılaşılan termal yorulma gibi yüksek sıcaklık taki davranışları inclenmiştir. Bu amaca yönelik bazı deneyler gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi uygulanarak termal çevrimin soğuma kademesinde, sıcaklık ve gerilme dağılımları ile bunların zamanla değişimi incelenerek lamel grafitli dökme demirlerde termal yo rulma ömürleri öngörülmüştür. Deneysel sonuçlar küresel grafitli dökme demirlerin, oksitlenme direnci ile mekanik özellikler ve termal yo rulma dayanımı bakımından lamel grafitli dökme demirler den daha üstün Özellikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Cr+Cu veya özellikle Cr + Cu+Ni + Mo ile alaşımlandırma, lamel grafitli dökme demirlerin 500 C'deki oksitlenme direncini, çekme dayanımlarını ve termal yorulma ömrünü arttırmaktadır. Sneak 700 ve 850 C deney sıcaklıkların da ise alaşımlandırmanın lamel grafitli dökme demirlerin bu özelliklerine etkisi olmamaktadır. Öngörülen termal yorulma ömürlerinin deneysel sonuçlarla uyum içinde olması, lamel grafitli dökme demirlerde termal yorulma dayanımı bakımından toplam termal şekil değişiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work aims to study the critical temperature, oxida tion, mechanical and physical properties of some cast irons as well as their beheviour at high temperatures as in the case of thermal fatique. For this purpose some necessary tests have been performed. Temperature and stress distribution and their variation with time have been examined at the cooling stage of thermal cycling by using finite element method and thermal fatique lives of gray irons have been predicted. Experimental results show that the nodular cast iron has superior properties to gray iron in respect to its resistance to oxidation, mechanical properties and thermal fatigue strength. Alloying with Cr+Cu and especially with Cr+Cu+Ni+Mo increases the oxidation resistance, tensile strenght and thermal fatigue life of gray irons at 500°C. However, alloying does not exert the same effects at higher test temperatures of 700 and 850 C. The agrement between predicted and experimental thermal fatigue lives emphasises the importance of thermal strains in respect to thermal fatigue. 11