İdiopatik hiperandrojenemik hastalarda adrenal fonksiyonların değerlendirilmesi
Investigation of adrenal functions in patients with idiopathic hyperandrogenemia
  1. Tez No: 163166
  2. Yazar: HULUSİ ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç:Hirsutizm; polikistik over sendromu (PKOS), non klasik konjenital adrenal hiperplazi (NK-KAH), adrenal veya ovaryan tümör gibi sebeplere bağlı gelişebilir veya idiopatik olabilir. Altta yatan herhangi bir sebep saptanamayan hiperandrojenemik hasta grubu daha önce idiopatik hiperandrojenemi (İHA) olarak adlandırılmıştır. Bu hastalarda androjen kaynağı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı İHA'li hastalarda adrenal fonksiyonları değerlendirmektir. Aynı zamanda bu hasta grubunda insulin direncini de araştırdık. Materyal ve metod: Çalışmaya İHA' si olan 26 kadın (ortalama yaşları 27.0±6.3 yıl; 18-38 yaşları arasında) ve 18 sağlıklı kadın (ortalama yaşları 29.6±7.01 yıl; 19-40 yaşları arasında) dahil edildi. Hastaların hepsinde hirsutizm (modifiye Ferriman- Gallwey score, >8), düzenli ovulatuar mentrüel siklüs ve hiperandrojenemi mevcuttu. Hiperandrojenemi; normal referans sınırlarına göre herhangi bir androjen değerinin yüksek olması olarak kabul edildi (örnek olarak; total testosteron [T] > 80 ng/dl ve/veya serbest testosteron [sT] >3.9 pg/ml ve/veya androstenedion [A] >2.99 ng/ml ve/veya dehidroepiandrosteron sülfat [DHEAS] £5070 ng/ml). Tiroid disfonksiyonu, hiperprolaktinemi, PKOS ve adrenal veya ovaryan tümörü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi Ovulasyon, 22-24. günlerde bakılan serum progesteron düzeylerine göre teyid edildi. Adrenokortikal cevaplan değerlendirmek için tüm bireylere adrenokortikotropin (ACTH) stimülasyon testi (0.25 mg Synacthen) yapıldı. Testten önce ve testin 30. ve 60. dakikalarında serum A, DHEAS, kortizol, 17- hidroksiprogesteron (17-OHP) ve 11-deoksikortizol (11-S) düzeylerinin değerlendirilmesi için kan alındı. Tüm hormon analizleri folliküler fazda yapıldı. Insulin direnci varlığı için, her iki grubun bazal insulin düzeyleri, oral glukoz tolerans testi (OGTT) ve homeostasis model assessment (HOMA) skorlan bakıldı. Bulgular: Hasta ve kontrollerin ortalama vücud kitle indeksleri (VKİ) sırasıyla, 26.2±7.1 kg/m2 and 24.1±3.9 idi. ÎHA'li kadınlar ve kontrol bireyler ortalama yaş ve VKİ bakımından benzerdi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ADRENAL FUNCTIONS IN PATIENTS WITH IDIOPATHIC HYPERANDROGENEMIA ABSTRACT Aim: Hirsutism may result from various causes including polycystic ovary syndrome (PCOS), non-classic congenital adrenal hyperplasia (NC-CAH), adrenal or ovarian tumors, or it may be idiopathic. A number of hyperandrogenemic patients without any identifiable causes was previously named as idiopathic hyperandrogenemia (IHA). The sources of androgens in these patients are not known. The objective of the present study was to investigate the adrenal functions in patients with IHA. We have also evaluated the insulin resistance (IR). Materials and methods: Twenty-six women with IHA (mean age 27.0±6.3 years; range 18-38 years) and 18 healthy women (mean age 29.6±7.01years; range 19-40 years) were included in the study. All patients had hirsutism (modified Ferriman- Gallwey score, >8), regular ovulatory menstrual cycles, and hyperandrogenemia. Hyperandrogenemia was defined as an androgen value above the normal reference range (i.e. a total testosterone [T] > 80 ng/dl and/or free testosterone [fT] >3.9 pg/ml and/or androstenedion [A] >2.99 ng/ml and/or dehydroepiandrosterone sulfate [DHEAS] ^5070 ng/ml). Thyroid dysfunction, hyperprolactinemia, PCOS, and adrenal/ovarian tumors were excluded. Ovulation is confirmed by the measurement of day 22-24 serum progesterone level. The adrenocorticotropin (ACTH) stimulation test (0.25 mg Synacthen) was performed in all subjects to assess adrenocortical responsiveness. Serum A, DHEAS, Cortisol, 17-hydroxyprogesterone (17-OHP) and 11-deoxycortisol (11-S) levels were measured before, 30, and 60 min after ACTH stimulation. All the hormonal analyses were performed in the follicular phase of their cycles. The presence of IR was investigated by using basal insulin levels, oral glucose tolerance test (OGTT) and homeostasis model assessment (HOMA) score in both groups. Results: The mean body mass index (BMI) of the patients and control subjects were 26.2±7.1 kg/m2 and 24.1±3.9, respectively. IHA women and control subjects did not differ in mean age and (BMI). As expected, patients with IHA had significantly higher serum androgen levels including A, DHEAS, T and fT than control group (p30 kg/m2. None of the control subjects showed glucose intolerance after OGTT. Four (%16.6) patients had glucose intolerance (1 diabetes mellitus [DM], 3 impaired glucose tolerance). Only the patient with DM had a BMI higher than 30 kg/m2 and the subjects with glucose intolerance had a BMI lower than 30 kg/m2. Patients with DM was excluded from statistical analyses. The mean glucose level obtained at 2nd hour of OGTT (OGTTgiucose 120) was significantly (pO.Ol) higher in patients than in controls.