Tavşanlarda oluşturulan deneysel sepsis modelinde düşük doz N-asetilsistein tedavisinin etkinliği
Efficacy of low dose N-acetylcystein therapy on experimental rabbit sepsis model
- Tez No: 163179
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL KAFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tavşanlarda Oluşturulan Deneysel Sepsis Modelinde Düşük Doz N-Asetilsistein Tedavisinin Etkinliği Amaç: Deneysel sepsis modelinde antioksidan bir ajan olan N-asetilsistein'in (NAC) serbest oksijen radikalleri ve plazma düzeylerine olan etkilerini belirlemektir. NAC'in sepsisin neden olduğu organ fonksiyon bozuklukları, akciğer, karaciğer ve böbrekteki doku hasarını önlemedeki rolü araştırıldı. Materyal ve metod: Çalışmada Yeni Zelanda tipi 30 dişi tavşan kullanıldı. Tavşanlar 10'arlı gruplara ayrıldılar. Tavşanlarda çekum ligasyon perforasyon (ÇLP) yöntemiyle sepsis oluşturuldu. Sham grubu, sepsis grubu ve sepsis + NAC (10 mg/kg/gün) şeklinde gruplar oluşturulup, ilaçlan ÇLP'den hemen sonra, 12.ve 24. saatte verildi. Aynı saatlerde kan gazlan, plazma glutatyon (GSH), malondialdehid (MDA), SGOT, SGPT, LDH, CRP, üre, kreatinin ve lökosit değerleri tayini için kan örnekleri alındı. Ayrıca doku hasarını belirlemek, karaciğer dokusunda MDA tayini, akciğer, karaciğer ve böbrekten histopatolojik inceleme için deneklerin ölümünü takiben doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Efficacy of low dose N-acetylcystein therapy on experimental rabbit sepsis model Purpose: The effect of NAC therapy to determine on plasma levels of free oxygen radicals in experimental sepsis model. Also, to determine the protective role of NAC therapy on lung, liver and renal tissue injury and organ dysfunction caused by sepsis. Material and method: 30 female New Zaeland type rabbits were divided into 5 groups, each composed of 10 rabbits. Sepsis was constituted by caeucum ligation perforation tecnique. Groups named sham, sepsis and sepsis + NAC (10mg/kg/day) were formed and medication was given 12 and 24 hours after caeucum ligation and perfaration. At the same time blood samples to measure blood gases, plasma glutathion (GSH), malondialdehyde (MDA), AST, ALT, CRP, urea, creatinine and leucocyte count were collected. Tissue samples for tissue MDA in liver histopatologic evaluation, and from lung, liver and kidney were obtained following the death of rabbits.