Vezikoüreteral reflü ile komplike üriner sistem enfeksiyonlarında etkenlerin dağılımı
  1. Tez No: 163295
  2. Yazar: EMRE ÇENESİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Üriner infeksiyon, üriner sistem problemlerinin başında gelir ve mutlaka araştırılması gerekir. Yapılan bu retrospektif çalışmada yatarak veya ataktan takip ve tedavi edilen VUR ile komplike üriner sistem infeksiyonlu çocuklarda infeksiyonların mikrobiyolojik karakteristikleri ve vezikoüreteral reflü ile olan ilişkisi irdelendi. Hastalarımızın ortalama yaşları 34.98±34.47 ay (4.59±3.78 yıl) olup kız ve erkek hastaların ortalama yaşları sırasıyla 44,58+36,06, 17,14+22,55 aydır. Hastaların % 65'i kız, % 35'i erkektir. Kız/Erkek oranı 1.85:1 'dir. Vezikoüreteral reflü teşhis edilen hastalarımızın ilk başvuruda alınan idrar örneklerinin % 32.3'ünde bir bakteri üretilememiştir. İlk başvurudaki kültürde baktari izole edilen hastalarda en sık E. coli'ye rastlanmıştır(% 00.O). İkinci sıklıkta Klebsiella sp. üriner patojen olarak tespit edilmiştir(% 10,5). Daha az sıklıkla Proteus sp., Enterococcus sp., MSSE, Pseudomonas sp. ve S. aureus görülmüştür. Hastalarımızda takip süresince tedavi veya profilaksi alan hastalarda relaps, reenfeksiyon veya nüks olarak veya rutin takipler için alınan 626 idrar örneğinden % 29 'unda bir bakteri izole edilirken, % 71 vakada idrarın steril olduğu görülmüştür. Tekrarlayan enfeksiyon nedeni olarak en sık E. coli (% 71.1) tespit edilmiştir. E. coli Men sonra Gram negatif basillerden sıklık sırasına göre Klebsiella sp.(% 5.5), Pseudomonas sp(% 3.8). ve Proteus sp.(% 3.3) saptanmıştır. Gram pozitif ajanlardan en sık 41Enterococcus'lar(% 7,2) enfeksiyon etkeni olup bunu daha az sıklıkla S. aureus (% 3.3), metisilim sensitif S. aureus(% 1,6) takip etmektedir. Voiding sistoüretragrafide reflü tespit edilen yüz vakada böbreklerin % 9 'unda Grade I, % 19.5'inde Grade II, % 46.5'inde Grade III, % 15'unda Grade IV, % 10'unda Grade V hidroüreteronefroz saptanmıştır. Yüz vaka DMSA-sintigrafı ile değerlendirilmiş böbreklerin % 29.6'smda renal skar saptanmıştır. Çalışmamızda erkek çocukların % 22.8'inde, kız çocukların % 32.3'ünde skar tespit edilmiştir bununla beraber fark istatistiksel olarak anlamlı değildir(p: 0.2144). Vezikoüreteral reflü tanılı hastalarımızda takip edilen süre içinde % 38 oranında reinfeksiyon, % 18 oranında rekürrens, % 9 oranında persistans ve % 7 oranında rölaps tespit edilmiştir. Grade 1,11 VUR olan ve Grade III-V VUR olan çocuklarda sırasıyla % 14.3 ve % 47.2 oranında reinfeksiyon; % 17.8 ve % 18 oranında rekürrens görülmüştür. Grade 1,11 VUR olan ile Grade III-V VUR olan çocuklarda reinfeksiyon gelişme bakımından istatistiksel önemli fark vardır(p: 0.0048). Kızlarda erkeklere göre 3.3 kat daha sık reinfeksiyon gelişmiştir. Kız çocuklarda % 44.6 oranında reinfeksiyon tespit edilirken bu aran erkek çocuklarda % 25.7 bulunmuştur; fark istatistiksel önem arzetmemkle birlikte fark 1.7 kattır(p:0.063). Kız ve erkek hastalarda rekürrens oranı sırasıyla % 21.5 ve % 11.4 olarak bulunmuştur. Fark istatistiksel olarak önemli değildir(p:0.209). Erkeklere göre kızlarda 1.88 kat daha sık rekürrens izlenmiştir. Sonuç olarak komplike üriner infeksiyonu olan çocukların detaylı incelenmesi, infeksiyonun olabildiğince erken tedavisinin sağlanması, tekrarlayan atakların azaltılması için etkin profılaksi yapılması ve altta yatan komplike durumun bertaraf edilmesi geri dönüşümsüz renel patolojilerin önlenmesi için son derece önemlidir. 42
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Urinary infection is the primary cause of problem in urinary systems and should necessarily be investigated. In this retrospective study, microbiological characteristics of infections and their complications on kids who, treated as outpatient or hospitalized, have been suffering from urinary systems infection complicated with VUR, were studied. Average age of our patients is 34.98±34.47 months (4.59±3.78 years)and ages of our male and female patients are respectively 44,58±36,06, 17,14±22,55 months. 65 % of the patients are female, 35 % are male. Female/Male proportion is 1.85:1. 32.3 % of samples received upon first application from our patients diagnosed with vesicourethral reflux were sterile. The most frequently encountered bacteria in the culture from the first application of the patients diagnosed with bacterial organisms was E.coli. The second most frequently encountered bacteria were Proteus sp., Enterococcus sp., MSSE, Pseudomonas sp. and S.aureus respectively. Whereas a bacteria was encountered in 29% of 626 excreta samples taken for relapse, re-infection, recurrence or routine checks, from patients under treatment or receiving prophylaxis, in 71.1 of cases excreta was sterile. Most common causes of recurring infections is E. coli (71.1%). After E. coli following gram-negative basils were the most frequent ones: Klebsiella sp. (5.5%); Pseudomonas sp (3.8%) and Proteus sp. (3.3%). Out of gram-positive agents the most frequents 43were Enterococcus (7.2%) after which comes the less frequently detected S. aureeus (3.3%), metisilim sensitive S. aureus (1,6%). Renal scar was detected in 29.6% of 100 cases where DMSA-syntigraphy was performed. In 100 cases 9 % Grade I, 19.5% Grade II, 46.5% Grade III, 15% Grade IV, 10% Grade V hydroureteronephrosis was detected. In our study 22.8% of boys, 32.3% of girls were diagnosed with scar. Nevertheless, the discrepancy is statistically not significant (p: 0.2144). 38% re-infection, 18% recurrence, 9% persistence and 7% relapse was found among our patients diagnosed with vesicourethral reflux. Children with Grade I, II VUR and children with Grade III, V respectively showed 14.3% and 11.2% re-infection; 17.8% and 18% recurrence. There is a statistically significant difference between children with I, II VUR and children with III-V VUR with regard to frequency of re-infection(p: 0.0048). Girls with respect to boys developed re-infection more frequently. We found out that girls' re-infection frequency was 44.6% whereas boys' re-infection frequency was 25.7% which shows a statistically considerable disparity of 1.7 (p:0.209). We have found out that recurrence rates of girls and boys were respectively 21.5% and 1 1.4%. However, the difference was not statistically significant (p:0.209) With respect to boys, girls showed a 1.88 times higher recurrence rate. In conclusion, a deep investigation on children with complicated urinary infection, providing an urgent cure against infection, efficient prophylaxis against recurring attacks and eliminating the underlying complicated occurrence are crucial in preventing irreversible renal pathologies. 44