Gebeliğin istenme durumu ile prenatal davranışlar arasındaki ilişki
The relation between the pregnancy intendedness and prenatal behaviors
- Tez No: 163550
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİYE METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET GEBELİĞİN İSTENME DURUMU üe PRENATAL DAVRANIŞLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ Ükay ARSLAN, Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Gebeliğin istenme durumu ile prenatal davranışlarla ilişkisini değerlendirmek amacı ile planlanmıştır. Retrospektif olarak yürütülen araştırmaya, bir hastanenin doğum sonu (postpartum) kliniğinde bulunan annelerden basit rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen 1355 anne rtflhil edilmiştir. Veriler bir anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Annelerin gebelikleri % 71.3 istenen (intended), % 17 ileride istenen (mistimed), % 11.7 istenmeyen (unwanted) gebelikler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATION BETWEEN THE PREGNANCY INTENDEDNESS AND PRENATAL BEHAVIORS İlkay ARSLAN Dokuz Eylul University, Institute of Health, The Department of Birth and Women Diseases This study is evaluates the relation intendedness and the prenatal behaviours. 1335 mothers, who have been selected by random sampling method from the mothers in the postpartum clinic at a hospital, are included in the study which is made retrospectively. Of the pregnancies of these mothers, 71.3% is found to be intended, 17% is found to be mistimed and 1 1.7% is found to be unwanted pregnancies.