Siyanotik ve asyonıtik doğumsal kalp hastalıklarında vaküler endotelyal büyüme faktörü düzeylerinin saptanması
- Tez No: 163678
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
1. ÖZET Siyanotik doğumsal kalp hastalıklarında anormal damarsal değişiklerinin oluşması morbitidenin önemli bir nedenidir. Bu hastalarda anormal kan daman oluşumu sonucu aortopulmoner kollateraller, pulmoner arteriyovenöz malformasyon ya da sistemik venöz kolleteral oluşumu gözlenir. {Collateral oluşumu siyanozun şiddeti ile bağlantılıdır. Vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF) potent anjiyogenik bir peptitdir. VEGF endotel hücre proliferasyonuna neden olur, hücre migrasyonunu artım ve apopitozu inhibe eder. Çalışma grubunu Ocak 2004-Temmuz 2004 tarihleri arasmda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran 0-18 yaş arası klinik ve laboratuvar bulguları ile doğumsal kalp hastalığı tanısı alan 68 hasta ve kontrol grubunu sağlıklı 25 çocuk oluşturdu. Doğumsal kalp hastalıklı çocuklardan 47 (%69) hasta asiyanotik grupta, 21(%31) hasta siyanotik gruptaydı. Asiyanotik doğumsal kalp hastalık grubundaki hastaların 35'inde (%75) VSD, 11 'inde (%23) ASD, l'inde (%2) pulmoner darlık, siyanotik doğumsal kalp hastalık grubundaki hastaların ise 15'inde (%71) TOF, 3'ünde (%14) triküspit atrezisi, 2'sinde (%10) TGA, l'inde (% 5) trunkus arteriyozus saptandı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Abnormal vascular proliferations are among to the significant causes of morbidity in cyanotic congenital heart diseases. These patients may experience abnormal angiogenesis which leads to formation of aortico-pulmonary collaterals, pulmonary arteriovenous malformation or systemic venous collaterals. The level of collateral formation is correlated with the severity of cyanosis. Vascular endothelial growth factor (VEGF) is a potent angiogenic peptide. The VEGF stimulates endothelial angiogenesis, promotes cell migration and antagonizes apaptosis. A total of 68 children, aging 0-18 months who were admitted to the Department of Pediatry between January 2004- July 2004 and diagnosed, based on clinical symptoms and laboratory findings, to have congenital heart disease, and 25 healthy controls were included in this study. Of the children with congenital heart disease, 47 (69%) were acyanotic and 21 (31%) were cyanotic. Of the children with acyanotic congenital heart disease, 35 (75%) had VSD, 1 1 (23%) ASD and 1 (2%) pulmonary stenosis whereas children with cyanotic congenital heart disease 15 (71%) had TOF, 3 (14%) tricuspit atresia, 2 (10%) TGA, and 1 (%5) truncus arteriosus, respectively. The mean VEGF levels were 142.8 ± 23.5 pg/mL, 225.9 ± 37.7 pg/mL and 63.7 ± 19.2 pg/mL in acyanotic, cyanotic and control groups, respectively.