Reusibil ameliyat örtüleri ile disposibil ameliyat örtülerinin bakteriyel geçirgenliklerinin karşılaştırılması
The comparison of bacterial penetration of reusable and disposable patient drapes
  1. Tez No: 164110
  2. Yazar: MİNE DEMET GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
l.OZET REUSIBIL AMELİYAT ÖRTÜLERİ İLE DİSPOSIBIL AMELİYAT ÖRTÜLERİNİN BAKTERİYEL GEÇİRGENLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışma; reusıbıl ve disposıbıl ameliyat örtülerinin, bakteriyel geçirgenliklerini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırma; İstanbul Gümüşsüyü Asker Hastanesi'nde; iki saat altında ve üzerinde süren ameliyatlarda kullanılan örtüleri oluşturdu. Örnekleme; 130'u reusıbıl, 130'u disposıbıl 260 hastaya örtülen ameliyat örtülerinin; A,B,C,D bölgelerinden alman veriler; dört sorudan oluşan veri toplama formu ile toplandı. Bulguların değerlendirilmesinde; SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanıldı. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (Ortalama, Standart sapma, frekans) yam sıra, nicel yönden karşılaştırılmasında Student t testi, nitelik yönünden karşılaştırılmasında, Ki-Kare ve Fisher's exact Ki-kare testi kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, p) reusubıl örtü kullamlan ameliyatların % 28.08'inde üreme olmadığı % 55.38'inde Stafilakokus aureus % 9.23'ünde Enterekok % 6.15'inde Streptokok % 1.1 5 'inde Stafilakokus epidermitis, yüzyirmi dakika ve altında (120 dk ) süren disposıbıl örtü kullanılan ameliyatlarda % 96.2 üreme olmadığı, % 2.31 Stafilakokus aureus, % 0.77 Enterektokok belirlendi. Bu sonuçlara göre iki saat üzerinde süren ameliyatlarda kullanılan resusıbıl örtülerde bakteriyel geçirgenliğin olduğu ve cerrahi alan infeksiyonlanna neden olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY THE COMPARISON OF BACTERIAL PENETRATION OF REUSABLE AND DISPOSABLE PATIENT DRAPES This workout was performed to test and evaluate the bacterial penetration ratings of the surgical disposable and reusable patient drapes. The layout was Istanbul Gümüşsüyü Military Hospital, concerning separate surgical sessions of two hours or less and more than two hours, using reusable and disposable patient drapes. Samples were taken out of A, B, C, and D areas, using a four- question data collection from, from 130 reusable draping and 130 disposable draping surgeries.To evaluate the findings, SPSS software were used. During evaluation, Student t test were used for comparisons of the quantitative data Ki square and Fisher's exact Ki square test for qualitative data as well as other statistical methods(mean, median, standard, frequency). As a result, it has been found out that; on reusable drapes bacterial growth observed on 47,7% area A, 42,3% area B, 40% area C, and 46,9% area D whereas on disposable drapes these figures are 3,1% for A,l,5% for B,l,5% for C. For surgeries using reusable drapes, t120 minutes no growth observed on 28,08%, but for 55,38% of them Stafllacoccus aureus, for 9,23% Enterecoccus, for 6,15% Streptococcus and for 1,15% Stafllacoccus epidermitis were observed. For surgeries with disposable drapes, t120 minutes no growth observed on 96,2%, but for 2,31% of them Stafllacoccus aureus and for 0,77% Enterecoccus were observed. Using above findings, it may be realized, for surgeries more than two hours, reusable draping may be a source of SSI as they allow penetration of bacteria.