Deneysel tıkanma sarılığında oluşan ince barsak mukozasındaki yapısal değişikliklere ve bakteriyel translokasyona prostaglandin E1'in etkisi
Effects of prostaglandin E1 on structural changes in the intestinal mucosa and on bacterial translocation during experimental obstructive jaundice
- Tez No: 164498
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN GÜRLEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Dr. Özgür Coşkun. Deneysel Tıkanma Sanlığında Oluşan İnce Barsak Mukozasındaki Yapısal Değişikliklere ve Bakteriyel Translokasyona Prostaglandin E1' in Etkisi. Uzmanlık Tezi. Düzce, Eylül 2005. Barsak lümeninde safranın yokluğu mukozal hasara ve artan bakteriyel translokasyona sebep olur. PGE sindirim yolunun mukozal tabakası üzerinde protektif etkiye sahiptir. Biz bu çalışmada, ince barsak mukozası üzerinde PGE1' in faydalı etkisinden dolayı tıkanma sarılığı esnasındaki bakteriyel translokasyona PGEl'in etkisini araştırdık. 30 Wistar-albino rat, eşit sayıda denek içeren 3 gruba bölündü. Grup 1 ' (kontrol): yanlızca laparotomi yapıldı. Grup 2 (tıkanma sarılığı): ortak safra kanal bağlanması ve kesilmesi ile tıkanma sarılığı meydana getirildi. Grup 3 (tıkanma sarılığı + PGE1): grup 2 deki aynı operasyon yapıldı. Her gün orogastrik tüp yolu ile grup 1 ve 2' deki deneklere 1ml serum fizyolojik, grup 3' teki deneklere 1ml serum fizyolojik içinde çözdürülen 40mg/kg PGE1 analoğu, misoprostol verildi. Örnek toplamak için ikinci operasyon 7. gün sonunda gerçekleştirildi. Kan biyokimyasal incelemesi; barsak içeriğinin mikrobiyolojik analizi, kan kültürü ve mezenterik lenf nodunda canlı enterik bakteri incelemesi; mukozanın yapısal hasar skorunun saptanması ve mukoza kalınlığının ölçülmesi için histopatolojik inceleme yapıldı. Ortak safra kanalı kesilmesi ile serum biluribin ve alkalen fosfataz seviyeleri bütün hayvanlarda tıkanma sarılığını doğruladı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dr. Özgür Coşkun. Effects of Prostaglandin E1 on Structural Changes in the Intestinal Mucosa and on Bacterial Translocation During Experimental Obstructive Jaundice. Düzce, 2005. The absence of bile in the gut lumen induces mucosal injury and promotes bacterial translocation (BT). Prostaglandin E (PGE) has protective effect on the mucosal layer of the alimentary tract. We hypothesize that PGE1 may prevent BT by its beneficial action on the mucosa of the small bowel. Thirty Wistar- albino rats were equally divided into 3 groups. Group 1 (control): only sham laparotomy. Group 2 (obstructive jaundice): obstructive jaundice (OJ) was created by common bile duct ligation and transection. Group 3 (OJ + PGE1): The same operation as in group 2. One ml of normal saline (groups 1 and 2), and 40 mg/kg of PGE1 analogue, misoprostol dissolved in one ml of normal saline (group 3) was administered by orogastric tube once daily. A secondary operation was performed at 7th day for sample collection. Analyses were: Blood chemistry for establishment of OJ; microbiologic analysis of intestinal content, mesenteric lymph nodes (MLNs) and blood culture for enteric bacteria; Histopathologic examination for measurement of mucosal thickness and determination of structural damage score of the mucosa. Serum bilirubine and alkaline phosphatase levels confirmed OJ in all animals with common bile duct (CBD) transection. Mucosal damage score was significantly (5.3 vs 2.15; p< 10"8) different between two groups with OJ in favor of animals with PGE1 supplementation.