Diyarbakır ili merkezinde 0-30 yaş arası sağlıklı bireylerde helicobacter pylori antikor prevalansı
Helicobacter antibody prevalance in healty individuals age between 0-30 in central Diyarbakır
  1. Tez No: 164660
  2. Yazar: SALMAN BÜLENT ÖZDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT GÖRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET Helicobacter pylori, peptik ülser, kronik gastrit, mide adenokarsinomu ve MALT lenfoma gibi çeşitli üst gastrointestinal sistem hastalıklarının eiyopatogenezinde rol oynayan ve her toplumda görülen bir bakteridir. Ülkemiz geçmiş yıllarda yapılan çalışmalara göre Hp enfeksiyon sıklığı açısından gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız son 10 yılda özellikle bölgemizde antikor sıklığı açısından bir değişiklik olup olmadığını araştırmaktır. Zira son yıllarda Hp eradikasyon tedavisi yaygın bir biçimde uygulanmış ve bunun yanında çevresel faktörlerde de önemli değişiklikler olmuştur. Çalışmaya 0-30 yaş arası 267 asemptomatik kişi alındı. Hp' ye karşı oluşmuş igG anti-Hp antikorlar ELISA yöntemiyle ölçüldü. Çalışma grubunda antikor sıklığı; 0-5 yaş arası %22.6, 6-10 yaş arası %28.6, 11-15 yaş arası %40.8, 16-20 yaş arası %50, 21-30 yaş arası %60.4 olarak saptandı. 0-30 yaş grubunda ise antikor sıklığı %46.4 idi. Erkek ve kadınlar arasında prevalans farkı saptanmadı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Helicobacter pyiori piays arole on upper gastrointestinal system disease like peptic ulcer, chronic gastritis, gastric adenocarsinoma and MALT lymphoma and it can be seen every community. Our country can be included in developing countries according Hp infection frequency. In this study our aim is to search whether there is a variation in frequency of antibody response in our region or not. Because Hp eradication treatment was applied widespreadiy in recent years and same important changes have occured in environmental factor. 267 asymptomatic person between age 0 and 30 were included to study. Ig G anti Hp antibodies against to Hp was measured by ELİSA method. Antibody frequency in our study group was; 22.6% between age 0 and 5, 28.6% between age 6 and 10, 40.8% between age 11 and 15, 50.0% between age 16 and 20, 60.4% between age 21 and 30. And it was 46.4% between age 0 and 30. There wasn't a prevalance difference between men and women. According to this results Hp seroprevalance decreased significantly when compared to 1 0 years ago (PO.05). We think that this results depends on the improvement of socioeccnomical factors, sanitation preventions and same environmental factors and application of Hp eradication treatment widespreadiy. Recently Hp related disease frequency has decrease according to the lower antibody iewel. This results classify our country in to developed and developing countries according to Hp prevalance. 43