Diyarbakır ilindeki farklı sosyo-ekonomik seviyeye sahip 13-15 yaş grubu bireylerde; Periodontal problemlerin, çürük yaygınlığının ve bunları etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi
Evaluation of the factors affecting the periodontal problems and dental caries incidence in 13-15 years aged individuals having different socio-economic levels in Diyarbakır
  1. Tez No: 164662
  2. Yazar: KADRİYE OYA DARI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET İPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
VII ÖZET Diyarbakır Hindeki farklı sosyo-ekonomik seviyeye sahip 13-15 yaş grubu bireylerde; periodontal problemlerin, çürük yaygınlığının ve bunları etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi Epidemiyolojik olan bu çalışmanın amacı, farklı sosyo-ekonomik seviyeye(SES) sahip 13-15 yaş arası orta öğrenimde eğitim gören bireylerde, ağızlarında daimi dişlerinin yeni tamamlandığı bu dönemlerde; periodontal problemlerin, çürük yaygınlığının ve bunları etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesidir. 3 farklı SES'ye sahip okullarda 13-15 yaş arası 720 öğrenci araştırmamızın materyalini oluşturdu, öğrencilerin yaş, cinsiyet, diş fırçalama sıklıkları, şeker tüketimi vb. sorulara verdikleri cevaplar kaydedildikten sonra, gün ışığında ağız aynası ve farklı sondlar(WHO sondu ve rutin sond) kullanılarak öğrencilerin muayenesi yapıldı. Periodontal durumu tespit etmek amacıyla CPITN(The Community Periodontal Treatment Needs) indeksi kullanıldı. Ayrıca dişlerdeki problemlemlerin{çürük, kayıp ve dolgu) kapsadığı alanlar göz önüne alınarak DMFT ve DMFS indeksleri kullanılarak kaydedildi. CPİTN indeksinde ağız 6 bölgeye ayrıldığı için, diğer verilerde buna uygun şekilde bölge bölge ve toplam olarak hesaplandı. Bu çalışmada istatistiksel analizler SPSS 10.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda çift yönlü varyans analizi, çoklu grup karşılaştırmalarda Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız t testi, nitel verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda özel okul, YİBO ve devlet okulunda okuyan öğrencilerin DMFT ortalamaları sıra ile 3.22, 1.32 ve 2.65 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY Evaluation of the factors affecting the periodontal problems and dental caries incidence in 13-15 years aged individuals having different socio-economic levels in Diyarbakır The purpose of this present epidemioiogical study was to evaluate the periodontal problems and caries incidence of high school children between 13-15 ages during the early stages of permanent dentition having different socio-economics levels. 720 children aged between 13-15 at high school where there exist three different socio-economic levels(SEL), were the material of our study. Following the recordings of age, sex and tooth brushing frequency, the children were examined using mouth mirror and different explorers(WHO and routine explorer) in day-light. In order to establish the periodontal status CPITN(The Community Periodontal Treatment Needs) index was used. In addition, teeth problems such as decay, missing and fillings were recorded taking into account of the teeth surface they cover by using the DMFT and DMFS index. Since the mouth was divided into 6 regions in the CPİTN index, other data was also recorded partially and totally for calculation. SPSS 10.0 was used for the statistical analysis. Two-tailed variant analysis was used for intergroup comparison (mean and standart deviation), Tukey HSD analysis was used for multiple comparison, independent t test was used for group comparison and X2 (Chi-square) was used to analyse the countable data. At the end of the evaluation, means of the DMFT regarding the students of private school, YIBO (Regional Boarding School) and public schools were as follows in order with 3.22, 1.32 and 2.65.