Bargasa antik kentinde bulunan Hellenistik döneme ait bir grup heykel
A group of Hellenistic sculpture from bargasa
  1. Tez No: 164825
  2. Yazar: GÜLAY ULUIŞIK ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASLI SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Öz Çalışmamızda Bargasa antik kentindeki kutsal alandan ele geçen, dört tane heykel incelenmiştir. Aynı kutsal alan içinde bulunmalarından ve aynı döneme ait olmalarından dolayı, heykeller bir grup olarak kabul edilmişlerdir. Heykellerin değerlendirilmesinde ve tarihlendirilmesinde stil kritiği yöntemi uygulanmış ve bu yöntem uygulanılırken Bargasa kentine coğrafi açıdan yakın olan merkezlerden ele geçen heykeller karşılaştırma örneği olarak dikkate alınmıştır. Heykeller geç Hellenistik döneme tarihlenmişlerdir. ABSTRACT In this study, four sculptures found in sanctuary of Bargasa have been examinated. Due to the fact that they have been found in the same sanctuary and belong to same date, these sculptures are supposed to be a group. The style critique method has been applied to process of evaluation and act of dating and during the application of this method sculptures found in places neighbouring Bargasa have been considered as samples of the method of comparison. These Sculptures dated to late Hellenistic phase. ANAHTAR SÖZCÜKLER KEYWORDS Karia Caria Heykel Sculpture Khiton Chiton Hellenistik Hellenistic Bargasa Bargasa
Özet (Çeviri)