Romatid artritli bireylerin bakımında vaka yönetimi modelinin etkinliğinin incelenmesi
Examining the effect of case management model in care of patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 165530
  2. Yazar: YASEMİN TOKEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLÜMSER ARGON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
BOLUM 6 6.1. ÖZET ROMATOİD ARTRİTLİ BİREYLERİN BAKIMINDA VAKA YÖNETİMİ MODELİNİN ETKİLİLİĞİNİN İNCELENMESİ Bu araştırmanın amacı; romatoid artritli (RA) bireylerin bakımında vaka yönetimi modelinin etkililiğinin; bireylerin yetersizlik düzeyi, yaşam kalitesi, hasta memnuniyeti ve direkt maliyet boyutlarında ölçülerek saptanmasıdır ve deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Bilim Dalında 9 Kasım 2003-8 Ağustos 2005 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalardan 29'u (14 deney, 15 kontrol) araştırma örneklerini oluşturmuştur. Kontrol grubundaki hastalara klinikteki rutin hasta bakımı; deney grubundaki hastalara vaka yönetimi bakım verme modeli uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Hasta Veri Toplama Formu, Sağlık Değerlendirme Anketi, Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği, Hasta Memnuniyeti Soru Formu kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara vaka yönetimi sürecinin uygulanmasında, RA Bakım Protokolü, Varyans Kayıt Formu, Ekip Toplantı Formu, Hasta Eğitim Kitapçığı kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması için etik kurul izni ve kurumdan yazılı izin, araştırmaya katılan hastalardan bilgilendirilmiş sözel ve yazılı onam alınmıştır. 252Deney ve kontrol grubundaki hastaların üçüncü ve altıncı ayda ölçülen yetersizlik puanları arasında; ve üçüncü ayda ve altıncı ayda ölçülen yaşam kalitesi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05). Sonuç olarak; vaka yönetimi uygulanan RA'li hastaların 6 aylık periyotta yetersizlik düzeylerinde ve yaşam kalitelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde gelişmeler olduğu; toplam sağlık bakım maliyetlerinde bir miktar azalma ve hasta memnuniyetinde bir miktar artma olduğu saptanmıştır. Bu sonuç doğrultusunda; RA'li hastaların bakımında hastane vaka yönetiminin, bir bakım verme modeli olarak etkili olduğu söylenebilir. 253
Özet (Çeviri)
6.2.SUMMARY EXAMINING THE EFFECT OF CASE MANAGEMENT MODEL IN CARE OF PATIENTS WITH RHEUMATOID ARTHRITIS Aim of the study is establish the effectiveness of case management model on disability level, quality of life, patient satisfaction and direct costs in care of patients with rheumatoid arthritis (RA). The study was planned as experimantally. The study carried out between November 9, 2003-August 8, 2005 in Rheumatology Department, Ege University, Hospital of Medical School, Izmir, Turkey. Sample of the research consisted of twenty-nine patients; 14 patients in experimental group, 15 patients in control group. It was administered routine clinic patient care in the control group, and case management care delivery model in the experimental group. As the data collection instrument was used Patient Data Collection Form, Health Assessment Questionnaire, Rheumatoid Arthritis Quality of Life Scale, Patient Satisfaction Questionnaire. RA Care Protocol Form, Variance Record Form, Team Session Form, Patient Education Booklet was used in application of case management model to patients with RA. For application and carried out of the research, it was gotten permission Ethics Committee and written consent from institution, informed and written consent from patients who participated to the research. It was found a statistically significant difference between disability scores measured at third and at sixth month; and quality of life score 254measured at third and at sixth month in patients of the experimental and control group (p0,05). Consequently; with case management which was administered in care of patients with RA; disability level, quality of life of patients was significantly improved. Also, total health care costs was decreased; patient satisfaction was increased. This results; it was supported that hospital case management is a effective care delivery model in care of patients with RA. 255