Synthesis of some metalophtalocyanines and their effects on the performance of PEM fuel cells
Bazı metalofitalosiyaninlerin sentezi ve yakıt hücresi performansı üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 166894
  2. Yazar: SERDAR ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ EROĞLU, PROF. DR. LEMİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz BAZI METALOFİTALOSİYANİNLERİN SENTEZİ VE YAKIT HÜCRESİ PERFORMANSI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Erkan, Serdar Y. L., Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnci Eroğlu Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Lemi Türker Eylül 2005, 97 sayfa Temiz, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi, ya çevre dostu olmaları ya da fosil yakıtlara seçenek olmaları nedeniyle giderek artmaktadır. Hidrojen enerji sistemi ise bu alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Yakıt pilleri, hidrojen ekonomisine geçerken en uygun enerji dönüşüm aracı olarak görünmektedir. Yakıt pili sistemlerinin ticarileşmesinin sağlanabilmesi için sistem maliyetinin azaltılması gerekmektedir. Proton değişim zarlı yakıt pillerinin hem anot hem de katot tarafında katalizör olarak kullanılan platin en önemli maliyet kalemlerinden biridir. Platinin sadece maliyetinin değil, ayrıca rezervinin de kısıtlı olması da engel teşkil etmektedir. Dolayısıyla, platin katalizörlerin ucuz muadillerinin kullanımı ticarileşme sürecini hızlandıracaktır. Metalo fitalosiyaninler, yüksek derecede konjuge yapıları ve yüksek kimyasal kararlılıkları nedeniyle oksijen indirgenmesi için ümit verici elektro-katalitik aktiviteye sahiptirler. Dolayısıyla, bazı metalo vıABSTRACT SYNTHESIS OF SOME METALOPHTHALOCYANINES AND THEIR EFFECTS ON THE PERFORMANCE OF PEM FUEL CELLS Erkan, Serdar M.S., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. İnci Eroğlu Co-Supervisor: Prof. Dr. Lemi Türker September 2005, 97 pages Importance of clean, sustainable and renewable energy sources are increasing gradually because of either being environmental friendly or being alternative for fossil fuels. Hydrogen energy system will let the utilization of alternative energy sources. Fuel cells are the most suitable energy conversion devices while passing through the hydrogen economy. The cost of the fuel cell systems need to be reduced in order to achieve commercialization of these systems. One of the most important cost items is platinum which is used as catalyst both in anode and cathode sides of the proton exchange membrane (PEM) fuel cells. Not only is the cost of the platinum, but also the limited reservoir of the platinum is a handicap. Therefore, the utilization of the cheap replacements of platinum catalysts will accelerate the process of commercialization. Because of their highly conjugated structure and high chemical stability metalo phthalocyanines have been encouraging electrocatalytic activity for oxygen reduction. Therefore, electrocatalytic activity for oxygen reduction in fuel cells was studied with some metalo phthalocyanines and some positive effects have been observed. IV
Özet (Çeviri)