Emet borat cevherleşmeleri ile eşlikli neojen volkanizmasının petrolojisi ve jeokimyası
Petrology and geochemistry of neogene volcanism which associated with borate deposit
  1. Tez No: 167472
  2. Yazar: GÖKÇEN BOZDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TOKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
EMET BORAT CEVHERLEŞMELERİ ELE EŞLIKLI NEOJEN VOLKANİZMASININ PETROLO JİSİ VE JEOKİMYASI Gökçen BOZDUMAN Anahtar Kelimeler : Emet, borat yatakları, volkanizma. Özet : Emet bor yatakları Neojen playa gölleri içinde, Neojen volkanikleri ile ilişkili olarak oluşmuştur. Bu çalışmada, Neojen volkaniklerinin bor yataklarına göre stratigrafik konumlan saptanmış, ayrıca kayaçların petrografik özellikleri incelenmiş, jeokimyasal karakterleri belirlenmiş ve bunlara bağlı olarak jeotektonik ortamları ortaya çıkarılmıştır. Çalışma alam içerisindeki volkaniklerin, Pliyosen yaşlı cevherleşmeden önce - çağdaş olanları taban volkanikleri, cevherleşme ile ilgisi olmayan ve onları örtecek stratigrafik konumda bulunanları tavan volkanikleri olarak adlandılmıştır. Taban volkanikleri bazaltik andezit - andezit - dasit - trakit - riyolit ürünlerini veren yan alkalen bir karakterde olduğu belirlenmiştir. Bu kayaçlar içerisindeki (OH)- iyonu içeren amfibol ve biyotit gibi mafik minerallerin azlığı bu kayaçları gerçek kalkalkalen olarak sınıflandıramayacağımızı gösterir. Ana element parametreleri de bu kayaçların toleyitik karakterde olduğunu göstermektedir. İz element karakteristikleri de çarpışma tektonik yerleşimini göstermektedir. Tavan volkanikleri olarak adlandırdığımız olivinli bazaltlar taban volkanikleriyle tamamen ayrı konum ve karakterdedir. Havait - Trakiandezit geçişinde olan bu lavlar ayrımlılaşmamış, manto kökenli, alkalen karakterdedir. Tektonik yerleşim olarak post - tektonik karakterdeki diğer Anadolu Neojen bazaltlarına büyük benzerlik göstermektedir. ıı
Özet (Çeviri)
PETROLOGY AND GEOCHEMISTRY OF NEOGENE VOLCANISM WHICH ASSOCIATED WITH BORATE DEPOSIT Gökçen BOZDUMAN Key Words : Emet, borate deposits, volcanism. Abstract : Deposits of Emet boron are created in relation with Neogene volcanics in Neogene playa lakes. In this work, stratigraphic position of Neogen volcanics are determined according to boron deposits. Furthermore, petrographic characteristics of rocks are examined, geochemical characteristics are determined and hence geotectonic conditions are released. The volcanics within the work area, are called as base volcanics for the ones which were contemporary before the Pliocene deposit, and hanging volcanics for the ones which are not in relation with deposit and are going to cover in the stratigraphic conditions. Base volcanics are determined that they are in such alcalen characteristics which gives basaltic andesite - dacite - tachyte - rhyolite products. The scarcity of the mafic minerals such as amphibole and biotite which include (OH) ion found in these rocks, shows that we can not classify these rocks as real calcalkaline. Main element parameters also show that these rocks are in tholeiite character. The characteristics of trace element also show the collision tectonic settlement. The olivin basalts which are called hanging volcanics have completely different condition and characteristics from the base volcanic. These laves found in the Hawaiite - Trachyandesite transite, have non-decomposed, mantle originated and alcolen characteristics. They have important similarities with the other Anatolian Neogene basalts which are in post tectonic characteristic as tectonic settlement. m