Koordinatları değiştirilebilir yüzeyler için PH metre tasarımı
  1. Tez No: 167783
  2. Yazar: ŞULE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYİT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesinde yürütülmekte olan ve TTGV (TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI) tarafından desteklenen hastahane otomasyon projesinin bir bölümü olarak bir pH metre tasarlanmıştır. Çalışmaya pH'ı ölçülecek çözeltinin homojenliğini sağlamada kullanılan birimlere hareket veren adım motor çalışması da dahildir. Bu şekilde her zaman olan pH homojenizasyonu bozukluklarının en aza indirgenmesinin sağlanması çalışması yapılmıştır. Adım motorlar ile yüzey ya da elektrod hareketi sağlanarak pH haritalarının çıkarılması da sağlanabilir. ABSTRACT In this study, a pH metre system Is designed to be a part of the hospital automation project which is carried out in Ege University Medical Faculty and which is supported by TTGV(TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI). The study that gives motion to the units that are used to obtain homogeneous solutions for which pH is to be measured is also included in this study. This way the study that minimizes errors for homogenous pH measurements is done. pH maps can also be created by obtaining electrod and surface motions by adım motors.
Özet (Çeviri)